eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca w branży IT: oczekiwania wobec kandydatów

Praca w branży IT: oczekiwania wobec kandydatów

2012-04-13 10:04

W obecnych czasach rozległy obszar technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych. Cechuje go duża dynamiczność: co chwilę pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz więcej dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Owa dynamika zaś przyczynia się do tego, że pojęcie zawodu informatyka i programisty również poszerza swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie ulegnie całkowitej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Przeczytaj także: Poszukiwani wyspecjalizowani pracownicy IT

Statystyki

Od kilku lat obserwujemy wzrost zatrudnienia w branży informatycznej. Ogłoszenia o pracę na stanowiska programistów, informatyków, czy technologów przewyższają pod względem liczebnym oferty pracy z innych dziedzin. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w okresie 16.08–07.09.2011 na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę „Mareco” prawie ¼ firm deklaruje dalsze zatrudnianie specjalistów; a branżą, w której najczęściej planuje się zatrudnianie lub rekrutacje na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – aż 50% - więcej informacji na ten temat uzyskać można bezpośrednio w serwisie Monsterpolska.pl.

Wiedza i doświadczenie fundamentem osiągnięcia sukcesu w sektorze IT

Branża IT to niezwykle specyficzna dziedzina, w której poparta doświadczeniem specjalistyczna wiedza technologiczna, w szczególności zaś znajomość unikatowych, nowych lub mniej popularnych systemów operacyjnych, programów czy języków programowania (np.: Tomcat, Linux, PGP, JAVA, C++, C#) jest głównym wymogiem stawianym przed kandydatami. Jeśli już kandydat deklaruje w CV znajomość określonych technologii i języków programowania, powinien być przygotowany też i na to, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść pytania sprawdzające ową deklarowaną wiedzę i jej poziom. Rekruter może zapytać o aspekty teoretyczne danej dziedziny, ale równie dobrze może zapytać np. o to, w jaki sposób najlepiej wykorzystać pewne elementy języka programowania czy wybraną technologię w praktyce.

W przypadku stanowisk, na których niezbędna jest znajomość Systemu Linux, pojawić się mogą pytania dotyczące:
  1. Pytania sprawdzające kompetencje z zakresu wykorzystania poleceń w konsoli i programowania w systemie Linux (np.: składnia, wyrażenia, metaznaki, przekierowania, powłoki, filtry polecenia, zmienne powłoki, etc.).
  2. Pytania sprawdzające kompetencje z zakresu znajomości i wykorzystania poleceń sieciowych w Linuksie (np.: instalowanie i konfiguracja karty, programy klienta, zdalne pulpity graficzne, Firewall, routing, konfiguracja jądra, etc.).
  3. Pytania sprawdzające kompetencje z zakresu administracji usługami w systemie Linux (np.: serwery - instalacja, konfiguracja i administracja, instalacja pakietów ze źródeł, usługa drukowania, demony systemowe, etc.)
A w przypadku rekrutacji na stanowisko Programisty JAVA, ważnym zagadnieniem jest posiadanie przez kandydata wiedzy na temat tej technologii. Np. jakie rodzaje JAVY wyróżniamy i do czego poszczególne z nich mogą być wykorzystywane? Jaka jest różnica między JAVA ME, SE a EE (SE: JAVA Standard Edition, ME: JAVA Platform, Micro Edition, EE: JAVA Platform, Enterprise Edition tzw. JAVA korporacyjna). Rekruter może zadać pytanie o:
  1. Podstawowe zagadnienia języka JAVA (np.: operatory, zastosowania pakietów, działanie garbage collectora, obsługa linii poleceń, obsługa archiwów JAR, etc.),
  2. Techniki obiektowe (np.: deklaracje, inicjalizacje, zasięg zmiennych, przeciążanie i przesłanianie, elementy statyczne. Pytania sprawdzają kompetencje z zakresu znajomości i umiejętności wykorzystania technik obiektowych w JAVA)
  3. Kontrolę sterowania (np.: działanie pętli while, obsługa wyjątków w sekcji try, najpopularniejsze klasy wyjątków i błędów, asercje etc.).
  4. JPA (np.: dziedziczenie i związki między encjami, wykorzystywanie klasy EntityManager do zarządzania encjami, język zapytań JPQL, etc.).
  5. Transakcyjność (np.: atrybuty transakcji, znajomość API EJB w zakresie transakcji, etc.).
  6. Programowanie obiektowe (np.: dziedziczenie i polimorfizm w Javie, relacje IS-A i HAS-A, rzutowanie obiektów, etc.).
  7. Interfejsy graficzne i kontrolki (np.: pole tekstowe, polecenia, etykiety, obrazy, listy, wyświetlacze, słuchacze zdarzeń, etc.).
  8. Kolekcje i generyki (np.: List, Set, Map, interfejsów Comparable i Comparator, zasady korzystania z generyków, etc.).
  9. Komunikację (np.: Connection, HttpConnection, CommConnection, SocketConnection, URL, etc.).
  10. Praktyczne zastosowanie i funkcjonalność języka JAVA (np.: api Java IO, zagadnienie internacjonalizacji, CharSequence, rozwiązywanie problemów, etc.).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: