eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki specjalistów i menedżerów w II poł. 2011 roku

Zarobki specjalistów i menedżerów w II poł. 2011 roku

2012-03-27 10:48

Zarobki specjalistów i menedżerów w II poł. 2011 roku

Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wyniki badania wynagrodzeń Antal International wskazują, że ponad połowa specjalistów i menedżerów w Polsce zarabia powyżej 8 000 PLN brutto miesięcznie. Na jakich stanowiskach wynagrodzenia są najbardziej atrakcyjne? W które kompetencje warto zainwestować, aby w 2012 roku podnieść swoje notowania na rynku pracy?

Przeczytaj także: Zarobki specjalistów i menedżerów w 2012 roku

Antal International opublikował właśnie wyniki badania wynagrodzeń specjalistów i menedżerów opracowanego na podstawie procesów rekrutacyjnych zrealizowanych pomiędzy lipcem a grudniem 2011 roku w Polsce. Analiza wskazuje najlepiej opłacane specjalizacje i branże oraz najbardziej poszukiwane przez pracodawców kompetencje na konkretnych stanowiskach.

Ile zarabia specjalista i menedżer w Polsce?

Pracodawcy w każdej branży aktywnie prowadzą rekrutacje specjalistów i menedżerów w całej Polsce. Konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w tej grupie zawodowej wynosi 9 600 PLN brutto, wobec 3 600 PLN brutto przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS. Mediana wynagrodzeń w badanej przez Antal International grupie wynosi 8 500 PLN brutto miesięcznie. „Warto pamiętać, że w przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji i cech osobistych, a każda firma inne standardy wynagradzania w zależności od jej wielkości i branży, w której funkcjonuje. Dlatego jeśli chcemy ocenić poziom zarobków na konkretnym stanowisku konieczna jest głębsza analiza – wysokość przeciętnego wynagrodzenia stanowi jedynie wskazówkę.” – dodaje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin

Przeciętne wynagrodzenie pracowników IT wynosi 9 700 PLN brutto miesięcznie


Specjaliści i menedżerowie IT – pupile rynku pracy

Specjaliści i menedżerowie w obszarze IT oraz telekomunikacji są wysoko cenieni przez pracodawców – możemy tutaj mówić o rynku kandydata. Przeciętne wynagrodzenie tych pracowników wynosi 9 700 PLN brutto miesięcznie. Dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie – liczy się przy jakich projektach i z jakimi firmami kandydat współpracował. W międzynarodowych korporacjach duże znaczenie ma również posiadanie certyfikatów. Cenione są te dotyczące zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowe IBM-u, Microsoftu czy Cisco/Juniper. „Pracodawcy zwracają większą uwagę na umiejętności interpersonalne, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W działach IT coraz częściej efektywna praca zależy od umiejętności komunikacji i zarządzania oraz organizowania współpracy pomiędzy firmą, a jej podwykonawcą” – dodaje Monika Daczka, menedżer zespołu specjalizującego się w rekrutacji na stanowiska techniczne IT w Antal International. Szansą na współpracę przy interesujących projektach i jednocześnie wyższe wynagrodzenie jest też coraz bardziej popularne zatrudnienie kontraktowe.

fot. mat. prasowe

Miesięczne pensje brutto specjalistów i menedżerów IT oraz poszukiwane kompetencje

Specjaliści i menedżerowie w obszarze IT średnio zarabiają 9 700 brutto


Inżynieria – relokacja szansą na rozwój

Pensje inżynierów utrzymują się cały czas na wysokim poziomie – ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 9 500 PLN brutto miesięcznie. „Tempo rozwoju kariery, a co za tym idzie wysokość zarobków inżynierów niejednokrotnie uzależniona jest od ich mobilności i gotowości do podejmowania nowych wyzwań w różnych zakątkach kraju. Wiele zakładów produkcyjnych lokuje się z dala od centrów miast, podobnie rzecz się ma w przypadku projektów budowlanych czy energetycznych” – komentuje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacjach inżynierów. Poza wąskim branżowym doświadczeniem pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na zaangażowanie i inicjatywę pracowników. Kandydaci charakteryzujący się do tego umiejętnościami przywódczymi mogą liczyć na awans na stanowisko kierownicze i znaczną podwyżkę. Jest o co powalczyć – na przykład kierownik programu może liczyć na wynagrodzenie 15 000 PLN brutto miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Miesięczne pensje brutto specjalistów i menedżerów w branży produkcyjnej oraz poszukiwane kompetenc

Pensje inżynierów utrzymują się cały czas na wysokim poziomie


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: