eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaUtrata pracy: jak się zachować?

Utrata pracy: jak się zachować?

2012-03-11 00:21

Przeczytaj także: Polscy inżynierowie a utrata pracy


4. Nie pal mostów za sobą

Poszukując nowej pracy na pewno spotkamy się z pytaniami o przyczyny zakończenia poprzedniej. Pewnikiem jest to, że nie ma gorszych słów na rozmowie kwalifikacyjnej, niż narzekanie na swoją poprzednią pracę. Każdy potencjalny pracodawca słysząc gorycz i oszczerstwa rzucane pod kierunkiem byłego szefa, zawsze zada sobie pytanie – "a jeśli będzie kiedyś tak mówił o mnie?". Wnioski nasuwają się same.

Złe relacje z byłym pracodawcą niosą ze sobą także wiele innych problemów – w dużej części zawodów, zwłaszcza tych niszowych, specjaliści znają się osobiście – a poczta pantoflowa zatacza szerokie kręgi. W krótkim czasie możemy z powodu swojego niewłaściwego zachowania być "spaleni" w danej branży, co zmusi nas do pracy poza zawodem lub poszukiwania zatrudnienia w innym mieście.

Nie wspominając o lekcji, płynącej z historii Damiana – były pracodawca może być świetnym zleceniodawcą – tylko jeśli pozostaniemy z nim we właściwych relacjach.

5. Co możesz zrobić?

Jeśli utrata pracy spadła na Ciebie niespodziewanie, obciąża Cię psychicznie, przede wszystkim – musisz nabrać dystansu. Najważniejsza jest zmiana podejścia – nie można widzieć w tej sytuacji katastrofy, lecz zacząć dostrzegać w niej szansę na dalszy rozwój. W końcu mamy nareszcie prawdziwą motywację do sięgnięcia wyżej.

Podczas opuszczania starego miejsca pracy warto pożegnać się ze wszystkimi. Jeśli zwolnienie nie nastąpiło z naszej winy, porozmawiać z szefem, życzyć szczęścia w dalszej działalności, nie zamykać sobie furtki do przyszłej współpracy.

Jeśli utrata pracy wyniknęła z naszej winy – przyznać się do błędów, podkreślić wiedzę i doświadczenie jakie zdobyliśmy, czego nauczyliśmy się w trakcie współpracy. Pozwoli to unormować stosunki i zapewni przychylność poprzedniej firmy, co w przyszłości może zaowocować.

Warto także zrobić sobie po prostu małe wakacje. Po tygodniowym wypoczynku z pewnością optymistyczniej będziemy patrzeć na świat, a co za tym idzie – znacznie lepiej prezentować się nowym, potencjalnym pracodawcom.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: