Personal branding w social media
2012-02-20 09:45
Przeczytaj także: Jak ślad cyfrowy może wpłynąć na twoją karierę?
5. Zanim opublikujesz, pomyśl... dwa razy
Najwięcej czasu spędzamy w serwisach społecznościowych o charakterze rozrywkowym, typu Facebook czy nk.pl. Nie służą one do budowy profesjonalnego wizerunku, ale do dzielenia się opiniami ze znajomymi. To w nich najłatwiej pozostawić informacje, które nie zawsze chcemy, aby zostały przeczytane przez rekrutera. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób i gdzie się wypowiadamy, tj: komentujemy, "lubimy" dany post, czy jakie umieszczamy zdjęcia. Nie zawsze fotografia z imprezy, czy radykalne opinie i ich styl, mogą pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek.
W social media coraz częściej zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, co skutkuje występowaniem w jednym miejscu zarówno znajomych z kręgów towarzyskich, jak i biznesowych. Z tego powodu powinniśmy ostrożnie korzystać z tych serwisów i kontrolować widoczność prezentowanych treści.
Wskazówka eksperta GoldenLine: Warto używać odpowiednich filtrów dostępnych w ustawieniach prywatności konta. Dzięki nim mamy pewność, iż tylko wyznaczona przez nas grupa osób będzie widziała naszą aktywność.
Podsumowując, coraz więcej osób rekrutujących nowych pracowników poszukuje kandydatów poprzez serwisy społecznościowe dla profesjonalistów oraz czerpie wiedzę o kandydatach z Internetu. Profil na portalu o charakterze biznesowym to nasze wirtualne CV. Jest ono sprawdzane przez wielu HR-owców i może pomóc w znalezieniu atrakcyjnej pracy. Warto wiedzieć, jak poprawnie budować swój osobisty wirtualny wizerunek, wyróżnić się w sieci oraz jakich błędów unikać. W nadchodzących latach znaczenie personal brandingu znacznie wzrośnie i będzie w dużym stopniu wpływać na przebieg procesów rekrutacyjnych. Pamiętajmy o najważniejszym wniosku: Internet nie zapomina. Wszystkie nasze wypowiedzi i aktywności, także te dawno przez nas zapomniane, mogą zostać odnalezione za pomocą wyszukiwarek. Tylko od nas zależy, czy będą to informacje pozytywne, czy takie, które przedstawią nas w niekorzystnym świetle i zaszkodzą naszej marce na rynku pracy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)