Jakie błędy w CV odstraszą rekrutera?
2011-12-02 09:53
Przeczytaj także: Jak napisać CV: 5 kłamstw, które gwarantują porażkę
EXCEL ALLELUJA I DO PRZODU!
Profil zawodowy czy nasze doświadczenie to elementy, które najbardziej wpłyną na podjęcie decyzji przez pracodawcę o zaproszeniu nas na rozmowę kwalifikacyjną. W związku z tym poświęćmy im jak najwięcej czasu. Zbyt lakonicznym Doświadczenie zawodowe: bogate, Zainteresowania wszechstronne czy Doświadczenie: Robienie Audytów i milion innych. Excel alleluja i do przodu! nie przekonamy do siebie przyszłego szefa. Używanie codziennego, zamiast bardziej biznesowego, języka na przykład Obowiązki: wysłuchiwanie problemów współpracowników, chwalenie i docenianie, ganienie i motywowanie, odnajdywanie rozwiązań dla problemów czy Świecenie oczarami przed zarządem w przypadku opóźnień również nie wygląda zbyt profesjonalnie.
Z drugiej strony strategia wypisywania wszystkich stanowisk, które zajmowaliśmy oraz potencjalnych zawodów, w których chcielibyśmy pracować lub o których marzyliśmy w dzieciństwie jak na przykład Menedżer Strategiczny, Menedżer Marketingu, Produktu i Marki, Menedżer Reklamy i Public Relations, Menedżer Sprzedaży, Reżyser Filmowy i Telewizyjny, Menedżer Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Pracownik biznesu i mediów. Początkujący Prawnik i Inżynier Elektrotechnik. Skoncentrowany na jakości i rozwoju wiedzy, z pewnością nie odniesie sukcesu. Potencjalnemu pracodawcy wysyłamy sygnał, iż jesteśmy osobą niezdecydowaną, która nie ma pomysłu na siebie i swoją karierę, nie wie co chce w życiu robić, co osiągnąć.
„Wyjątek stanowią kreatywne zawody takie jak grafik czy pracownik agencji reklamy, w których należy wykazać się inwencją twórczą i ciekawymi pomysłami” dodaje Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający HAYS Poland. „Niekonwencjonalna formuła Jestem bardzo elastyczny i mam otwarty umysł, mogę wyobrazić siebie pracującego jako: Biznesmen Milioner, Żołnierz, Nauczyciel, Człowiek Przyszłości, Szaman 21go wieku i wiele innych z podanymi przykładami naszych umiejętności przydatnych w wymienionych zawodach, z pewnością pozwoli wyróżnić się nam z tłumu”.
Profesjonalnie przygotowany list motywacyjny to kolejny klucz do odniesienia rekrutacyjnego sukcesu. Nawet interesujący życiorys, ale z dołączoną informacją w stylu: Witam ! Jestem zainteresowany pracą jako przedstawiciel handlowy. Spełniam wszystkie warunki, lecz oficjalnie nie posiadam doświadczenia, ale jeździłem dużo ze znajomym który jest przedstawicielem i ponoć się do tego nadaje zostanie odłożony na bok.
Najważniejsze po przygotowaniu CV jest jego uważne sprawdzenie. Warto prześledzić dokładnie pisownię i przeczytać życiorys oraz poprosić znajomego lub kogoś z rodziny, aby go również sprawdził. Błędy nie zawsze są oczywiste dla osoby, która je popełnia. Forma CV powinna być przejrzysta i zrozumiała, a fakty zaprezentowane w sposób jasny i zwięzły. Michał Młynarczyk na koniec dodaje: „Aby proces rekrutacyjny był łatwy i przyjemny, w ostatnim czasie uaktualniliśmy nasz przewodnik dla kandydatów starających się o pracę. Fragmenty kompendium „Jak znaleźć wymarzoną pracę? Kieszonkowy poradnik dla kandydatów” opublikowaliśmy na naszej stronie hays.pl, a od grudnia papierowa wersja będzie także dostępna w naszych biurach”. Przyszli pracownicy znajdą najistotniejsze wskazówki dotyczące nie tylko pisania CV, ale także odpowiedzi na pytania jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, jak poradzić sobie z trudnymi pytaniami, jak złożyć wypowiedzenie, z klasą odejść z pracy i wreszcie jak zabłysnąć na początku współpracy z nowym pracodawcą.
oprac. : eGospodarka.pl