eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaRozmowa kwalifikacyjna online

Rozmowa kwalifikacyjna online

2011-11-27 00:20

Przeczytaj także: Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?


Tło rozmowy

Przed rozmową koniecznie trzeba sprawdzić jak prezentuje się w obiektywie kamery wnętrze, na tle którego kandydat będzie rozmawiać. „Zdarzają się kandydaci, którzy nie widza niczego złego w prezentowaniu osobie rekrutującej pełnego spektrum własnego pokoju – wraz z panującym w nim bałaganem. Po pierwsze taka sytuacja jest dla osoby rekrutującej niezręczna – jest przekroczeniem pewnej bariery prywatności wobec kandydata. Po drugie zaś, pokój i znajdujące się w nim rzeczy dostarczają dodatkowych informacji osobie rekrutującej, z których kandydat sobie nawet nie zdaje sprawy, co nie zawsze będzie dla osoby szukające pracy korzystne.„- tłumaczy Michał Filipkiewicz z Praca.pl. Znacznie bezpieczniej jest zatem wybrać gładkie, jasne tło (np. białą czy kremową ścianę) i ustawić kamerę tak, by elementy wystroju wnętrza nie były widoczne.

Oświetlenie

Dla dobrej wizualizacji ważne jest również oświetlenie. Lampa skierowana na twarz sprawi, że kandydat będzie wyglądał jak przysłowiowa własna śmierć. Oświetlenie za plecami, może nadać kandydatowi efektu aureoli – co wygląda dość komicznie. Zatem przed spotkaniem on-line najlepiej włączyć kamerę i wypróbować kilka ustawień tak, by wyglądać jak najbardziej naturalnie i korzystnie.

Jakość połączenia

Aby sprawnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w formie video konieczna jest wysoka jakość połączenia. Odpowiadają za nią obie strony, ale firmy rzadziej mają z nią problem ze względu na lepszą jakość firmowego łącza niż ta zazwyczaj posiadana w domu. Przy niskiej jakości transferu płynny przekaz video może być utrudniony – obraz nie będzie nadążał za dźwiękiem. Połączenie może się również całkowicie zrywać. Prowadząc rozmowę z domu, warto wybrać zatem taki termin, w którym sieć nie jest nadmiernie obciążona (przy dzielonym łączu). Pomaga również zamknięcie wszystkich programów, które dodatkowo obciążają transfer.

Szum otoczenia

Szczekający pies, sprawdzająca co się dzieje z mężem żona czy włączone radio stwarzają szum w pomieszczeniu, który rozprasza i przeszkadza w rozmowie. Dla niektórych kandydatów stresujący może być również fakt prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej podczas gdy obok w pokoju z nerwów cała rodzina gryzie paznokcie. Przed rozmową trzeba zatem zadbać o to, by szum z zewnątrz był jak najmniejszy, wybrać takie pomieszczenie, w którym nie będzie słychać odgłosów ulicy lub sąsiadów, a także uprzedzić domowników (a w razie potrzeby poprosić ich o opuszczenie mieszkania na czas spotkania).

Kandydat i jego zachowanie na Skype


Przygotowanie do spotkania

Rozmowa rekrutacyjna poprzez Skype czy inny program do video rozmów to taka sama forma rekrutacji jak tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Osoba rekrutująca będzie zwracać uwagę na to, co mówimy, jak mówimy i jak się zachowujemy. Oznacza to, że do wywiadu należy się przygotować merytorycznie tak, jak kandydat przygotowywałby się do rozmowy twarzą w twarz. Nie można dopiero podczas spotkania przeglądać strony internetowej pracodawcy – będzie to zarówno słyszalne jak i widoczne. Można mieć pod ręką własne CV, ale nie wolno traktować go jako ściągi – to również będzie przez kamerę widoczne.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: