eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaRozmowa kwalifikacyjna online

Rozmowa kwalifikacyjna online

2011-11-27 00:20

Coraz większa mobilność zawodowa Polaków oraz wymagania rynku pracy sprawiają, że szukamy pracy poza miejscem zamieszkania, rozważając przeprowadzkę do innego miasta. Jedną z metod prowadzenia pierwszego wywiadu rekrutacyjnego z pracownikiem może być w takiej sytuacji rozmowa video. Specjaliści z serwisu pracy Praca.pl radzą kandydatom, jak najlepiej przygotować się do takiej rozmowy, by zaprezentować się pracodawcy z jak najlepszej strony.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa rekrutacyjna prowadzona w formie rozmowy video to dość nowa, ale coraz częściej wykorzystywana przez firmy metoda pierwszego kontaktu z kandydatem. Jest formą pośrednią pomiędzy rozmową telefoniczną a bezpośrednim spotkaniem. Dzięki temu, że osoby rozmawiające widzą się nawzajem, mogą obserwować swoje zachowanie i być ze sobą w bardziej bezpośrednim kontakcie, rozmowa taka dostarcza większej ilości informacji niż rozmowa telefoniczna. Z drugiej strony, kandydat nie musi bezpośrednio przyjeżdżać na spotkanie, co może być kłopotliwe w sytuacji, w której przebywa on w innym, odległym mieście. „Pamiętajmy, że wiele osób przebywa obecnie na emigracji zarobkowej. Chcąc wrócić do kraju, osoby te często szukają pracy jeszcze będąc za granicą. Rozmowa video pozwala efektywnie szukać pracy i spotykać się z pracodawcami mimo tego, że fizycznie kandydat jest w innym kraju, setki kilometrów od siedziby pracodawcy.” – podkreśla kolejny powód efektywności rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych on-line prezes Praca.pl, Krzysztof Kirejczyk.

Rozmowa video to również niższe koszty samej rekrutacji. Czy to dla kandydata, który na własny koszt musiałby przyjechać na spotkanie czy też dla pracodawcy, który chciałby koszty dojazdu zwrócić. Krzysztof Kirejczyk zauważa :„Nie każda firma może sobie pozwolić na sprowadzenie kilkunastu osób z innych miast na rozmowę kwalifikacyjną. Jednocześnie pozostawiając koszty dojazdu po stronie kandydata, zmniejsza się ilość chętnych, gotowych na taką inwestycję. Dzięki rozmowie video problem ten przestaje istnieć. Pierwsza selekcja może odbyć się bezkosztowo, a do siedziby firmy pracodawca zaprosi już jedynie 3-4 kandydatów- zamiast kilkunastu.”

Warunki formalne rozmowy rekrutacyjnej w formie video


Oprogramowanie do rozmowy video

Najpopularniejszym programem, który umożliwia prowadzenie rozmowy video jest obecnie Skype. Jego instalacja oraz obsługa nie jest problematyczna. Poza samym oprogramowaniem potrzebna będzie również kamera internetowa oraz dobrej jakości mikrofon. Korzystając z laptopa obie rzeczy są z reguły wbudowane i wystarczają do przeprowadzenia rozmowy video. Zakładając konto w programie umożliwiającym połączenia video kandydat powinien zwrócić uwagę na login. Najlepiej, jeśli jest w pełni profesjonalny i pochodzi od nazwiska i imienia kandydata. „Z loginem w programie do rozmów video jest tak samo jak w przypadku poczty mailowej. Powinien być biznesowy – nie wysyłamy CV z adresu typu kwiatuszek24 i tak samo musimy zadbać o to, by kontaktujący się z nami rekruter miał wrażenie profesjonalizmu.” – wyjaśnia Michał Filipkiewicz, specjalista ds. marketingu Praca.pl.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: