eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaPłace w branży usług pogrzebowych

Płace w branży usług pogrzebowych

2011-11-01 00:20

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


Drobny handel i usługi dodatkowe

W najgorętszym w branży okresie świąt Wszystkich Świętych, chętnie zatrudnia się osoby do sprzedaży zniczy pod cmentarzem. Czy opłaca się stać i marznąć? To zależy. Zarobki mieszczą się w przedziale 5-10 PLN za godzinę. Jeśli pracodawca zaoferuje procent od sprzedaży, premie mogą sięgać nawet 100 PLN i więcej. W przeciwnym razie stawka zatrzymuje się na poziomie ok. 40-50 PLN za cały dzień pracy. Warto więc postawić na własną przedsiębiorczość i samemu zorganizować stoisko i towar pod bramą cmentarną. Należy jednak pamiętać, iż zajęcie przestrzeni publicznej związane jest z opłatami. Zarząd Cmentarza Komunalnego Północnego w Warszawie, na okres 30.10.2011-01.11.2011 wysokość minimalnych dziennych stawek najmu 1 m2 powierzchni gruntu niezabudowanego ustalił w zależności od asortymentu, na kwoty:
  • 15 PLN – dla kwiatów, wiązanek, zniczy,
  • 18 PLN – mała gastronomia,
  • 40 PLN – obwarzanki, wata cukrowa.

Osoby sprawdzające się w pracach porządkowych mogą podjąć się ostatnio coraz popularniejszego zajęcia – opieki nad grobami. W ten sposób cmentarz zabłyśnie nie tylko łuną od zniczy, ale także czystością. Wynagrodzenie jest tu bardzo indywidualne i zależy od wielkości miejscowości oraz zakresu usługi. Przeważnie w ramach opieki zawiera się gruntowne umycie i wysprzątanie grobu oraz otoczenia. Na koniec klient otrzymuje zdjęcie potwierdzające wywiązanie się z umowy. Płace – średnio 40 PLN za jednorazowe zlecenie.

Natomiast osoby utalentowane muzycznie powinny zainteresować się pracą jako organista. Marsz żałobny, organy kościelne to elementy zapewniające właściwy klimat podczas ceremonii. Organiści zdają sobie z tego sprawę i chętnie oprócz obsługi mszy świętych, dorabiają na pogrzebach. Oczekiwania finansowe względem klientów nie pozostają więc niskie. W Lublinie muzyk za funeralny koncert życzy sobie 100 PLN, jednak na przykład w Radomiu cena za grę oraz śpiew wynosi 500 PLN.

E-cmentarz, czyli szybko, tanio, bezcieleśnie

Mówi się, że po śmierci, człowiek przenosi się do innego wymiaru. Dzięki nowym technologiom wiadomo już, że jeden z nich to wymiar wirtualny. Od 2006 roku, na stronie internetowej www.wirtualnycmentarz.pl, już za 25 PLN można zapewnić sobie miejsce na e-cmentarzu. Dla wymagających istnieje opcja grobu VIP projektowanego na specjalne życzenie. Minimalna opłata za usługę to 300 PLN plus VAT. O jej kosztach decydują warunki umowy z grafikiem. Do października 2011 na wirtualnym cmentarzu pochowanych/zarejestrowanych było ponad 1000 osób. Proste kalkulacje pokazują, że zyski z samego portalu nie zapewniają jednak właścicielom stałego wynagrodzenia.

Iwona Karkocha

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: