eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaJakie płace na stanowiskach produkcyjnych?

Jakie płace na stanowiskach produkcyjnych?

2011-10-17 09:50

Jakie płace na stanowiskach produkcyjnych?

Różnice płac między poszczególnymi szczeblami © fot. mat. prasowe

Jak pokazują dane najnowszego XIV raportu płacowego dla stanowisk produkcyjnych 2011 Sedlak & Sedlak, wynagrodzenie całkowite pracowników szeregowych kształtowało się na poziomie 2 869 PLN brutto. Płace specjalistów były o 29%, a starszych specjalistów o 62% wyższe i wyniosły odpowiednio 3 687 PLN i 4 654 PLN. Kierownicy zarabiali prawie trzykrotnie, a dyrektorzy ponad sześciokrotnie więcej od pracowników szeregowych.

Przeczytaj także: Pracownik produkcyjny - wynagrodzenia 2011

fot. mat. prasowe

Różnice płac między poszczególnymi szczeblami

Różnice płac między poszczególnymi szczeblami

Pracownicy szeregowi zatrudnieni w firmach z kapitałem zagranicznym zarabiali 2 953 PLN. Było to o 14% więcej od osób na tym samych szczeblu w polskich przedsiębiorstwach.

W XIV raporcie płacowym dla stanowisk produkcyjnych 2011 uwzględniono analizy wynagrodzeń dla stanowisk z 7 branż: budownictwo i wyposażenie wnętrz, spożywcza, chemiczna, elektroniczna i elektrotechniczna, motoryzacyjna, opakowania i poligrafia. Najwięcej zarabiali pracownicy szeregowi zatrudnieni w firmach z branży spożywczej. Mediana ich wynagrodzenia całkowitego wyniosła 3 113 PLN brutto. Płace na tym szczeblu w motoryzacji kształtowały się na poziomie 2 949 PLN, w branży maszynowej i metalowej - 2 743 PLN.

Ile zarabiali pracownicy szeregowi w wybranych województwach? Liderem płacowym było Mazowsze, gdzie ich zarobki wyniosły 3 362 PLN i były o 17% wyższe niż przeciętna płaca w badaniu. Wynagrodzenie całkowite pracowników szeregowych z podkarpackiego kształtowało się na poziomie 2 743 PLN i było o 4% niższe niż dla ogółu próby.

Informacje o raporcie
XIV Raport płacowy dla stanowisk produkcyjnych 2011 zawiera informacje o płacach 68 836 osób na 150 stanowiskach. Dane pochodzą ze 192 zakładów z całej Polski i obejmują okres od czerwca 2010 do maja 2011 roku. Analizy opracowano dla następujących pionów: naczelne kierownictwo, kierownictwo i nadzór produkcji, produkcja, utrzymanie ruchu, badania i rozwój, zapewnienie jakości, ochrona środowiska i BHP oraz zakupy i logistyka. W badaniu wyszczególniono sześć szczebli zatrudnienia, w tym: najwyższy, średni i niższy szczebel zarządzania, a także starszych specjalistów, specjalistów i pracowników szeregowych. W raporcie znajdą Państwo informacje o planowanych podwyżkach oraz świadczeniach dodatkowych. Wynagrodzenia analizowane są wg kryteriów: pochodzenie kapitału, wielkość przychodu, wielkość zatrudnienia. Ponadto dokonano analizy płac w różnych branżach oraz województwach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: