Pracownik produkcyjny - wynagrodzenia 2011
2011-10-10 13:41
Wynagrodzenia całkowite pracowników produkcyjnych w wybranych branżach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wynagrodzenia pracowników produkcji w Małopolsce
Pracownicy produkcyjni zatrudnieni w firmach z kapitałem polskim zarabiali o ok. 10% mniej niż ich koledzy z przedsiębiorstw zagranicznych. Płace na omawianym stanowisku w polskich jednostkach wyniosły 2 282 PLN, w podmiotach z obcym kapitałem – 2 541 PLN.Na jakim poziomie kształtowały się wynagrodzenia pracowników produkcyjnych z różnych branż? Do najlepiej opłacanych należeli zatrudnieni w branży chemicznej. Zarobki połowy z nich przekroczyły 2 997 PLN, a co czwarty otrzymywał ponad 3 580 PLN miesięcznie. Na drugim miejscu, z medianą wynagrodzeń w wysokości 2 685 PLN znaleźli się pracownicy sektora automotive. Najmniej zarabiali pracownicy produkcyjni w firmach z branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Płace połowy z nich wyniosły mniej niż 1 987 PLN, a jedna czwarta otrzymywała poniżej 1 763 PLN brutto.
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia całkowite pracowników produkcyjnych w wybranych branżach
Wynagrodzenia pracowników produkcyjnych rosły wraz ze wzrostem wielkości przychodów firmy. I tak, najmniej zarabiali zatrudnieni w przedsiębiorstwach o przychodach do 50 mln PLN. Ich płace kształtowały się na poziomie 2 005 PLN brutto. W jednostkach, w których przychody przekroczyły 1 500 mln PLN odnotowano najwyższe zarobki – 2 620 PLN.
Przyjrzyjmy się zarobkom na omawianym stanowisku w poszczególnych województwach. Najlepiej opłacani byli pracownicy produkcyjni zatrudnieni w firmach ze Śląska (2 722 PLN) i Wielkopolski (2 620 PLN). Zarobki w mazowieckim kształtowały się na poziomie 2 552 PLN, a w małopolskim – 2 518 PLN brutto.
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia całkowite pracowników produkcyjnych w wybranych województwach
Informacje o raporcie
XIV Raport płacowy dla stanowisk produkcyjnych 2011 zawiera informacje o płacach 68 836 osób na 150 stanowiskach. Dane pochodzą ze 192 zakładów z całej Polski i obejmują okres od czerwca 2010 do maja 2011 roku. Analizy opracowano dla następujących pionów: naczelne kierownictwo, kierownictwo i nadzór produkcji, produkcja, utrzymanie ruchu, badania i rozwój, zapewnienie jakości, ochrona środowiska i BHP oraz zakupy i logistyka. W badaniu wyszczególniono sześć szczebli zatrudnienia, w tym: najwyższy, średni i niższy szczebel zarządzania, a także starszych specjalistów, specjalistów i pracowników szeregowych. W raporcie znajdą Państwo informacje o planowanych podwyżkach oraz świadczeniach dodatkowych. Wynagrodzenia analizowane są wg kryteriów: pochodzenie kapitału, wielkość przychodu, wielkość zatrudnienia. Ponadto dokonano analizy płac w różnych branżach oraz województwach.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl