Zagraniczne świadczenia rodzinne dla Polaków
2011-09-02 11:01
Podstawowa wysokość dodatku socjalnego na wychowanie dzieci oraz główne warunki kwalifikacji do prog © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ubezpieczenia społeczne: zła interpretacja ZUS
„Wysokość świadczeń socjalnych oraz kryteria decydujące o zakwalifikowaniu do programu regulowane są przez przepisy danego kraju. Niektóre z krajów UE podchodzą do zagranicznych pracowników bardzo liberalnie, uznając rynek pracy UE jako wspólny. Z kolei inne bardziej restrykcyjnie kontrolują wydatki na świadczenia socjalne, wprowadzając szereg ograniczeń, np. dotyczących miejsca zamieszkania odbiorcy dodatków oraz dziecka” – tłumaczy Katarzyna Maziak, członek zarządu Euro-Tax.pl S.A., firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaconych za granicą podatków i należnych świadczeń socjalnych dla polskich emigrantów.Jednymi z bardziej tolerancyjnych krajów pod względem świadczeń są Niemcy, Holandia i Czechy. W pierwszym przypadku dodatek przyznawany jest każdemu prawnemu opiekunowi dziecka, który odprowadza podatki w Niemczech. W Czechach warunkiem jest nieprzekroczenie o 2,4x ustalanej prawnie co roku kwoty minimum dochodu rodzinnego. W Holandii z kolei należy opłacać ubezpieczenie społeczne. „Składki są automatycznie odliczane od pensji przez pracodawcę, więc pracownik nie musi specjalnie ubiegać się o ubezpieczenie, wszystko dzieje się automatycznie. Atutem w tych krajach jest brak ograniczenia dotyczącego miejsca zamieszkania dziecka. Może przebywać wszędzie na terytorium Unii Europejskiej – tak więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby otrzymać świadczenie, w sytuacji gdy nasze dziecko zostało w Polsce” - mówi Katarzyna Maziak.
Większe ograniczenia spotkamy np. w Austrii, na Wyspach Brytyjskich czy w Belgii. Tam dziecko powinno wychowywać się razem z rodzicem otrzymującym świadczenie w danym kraju. Dodatkowo w przypadku Belgii, konieczne jest również podjęcie i kontynuowanie przez dziecko nauki na terenie Belgii. „W odróżnieniu od Niemiec czy Holandii, w tym wypadku ciężko jest uzyskać świadczenia socjalne, gdy decydujemy się na krótkoterminowy pobyt zagranicą, np. w celu podjęcia pracy sezonowej. Polityka socjalna tych krajów preferuje emigrantów długoterminowych” – przedstawiciel firmy Euro-Tax.pl.
Istotnym elementem jest fakt, że zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE. Niemożliwe jest równoległe otrzymywanie świadczeń w Polsce i dodatkowo w innym kraju. – „W takim wypadku należałoby zrezygnować z zasiłków w Polsce, które są zazwyczaj zdecydowanie niższe. Warto o tym pamiętać, gdyż pobieranie świadczenia w dwóch krajach jednocześnie może skutkować koniecznością oddania pieniędzy w jednym kraju i utratą świadczenia w drugim” - dodaje Katarzyna Maziak.
fot. mat. prasowe
Podstawowa wysokość dodatku socjalnego na wychowanie dzieci oraz główne warunki kwalifikacji do prog
fot. mat. prasowe
Podstawowa wysokość dodatku socjalnego na wychowanie dzieci oraz główne warunki kwalifikacji do prog
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl