eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaJak odwołać się od decyzji ZUS?

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

2011-04-05 13:48

Przeczytaj także: Odwołanie od decyzji ZUS


Należy jednak pamiętać, że w sprawach wymagających zbadania stanu zdrowia, osoba niezadowolona z orzeczenia orzecznika ZUS, nie może wnosić o rozpatrzenie tej kwestii przez sąd. Obowiązuje tu bowiem inna procedura. W pierwszej kolejności ubezpieczony musi wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Ma na to 14 dni od daty doręczenia orzeczenia. Przy czym sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Dopiero od wydanej na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej (lub lekarza orzecznika - jeśli nie wniesiono od niego sprzeciwu) decyzji ZUS, przyznającej lub odmawiającej przyznania świadczenia, przysługuje prawo odwołania do sądu.

Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu, a odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Termin i treść odwołania

Każda decyzja ZUS zawiera pouczenie w zakresie terminu i zasad składania odwołania. Otrzymany dokument warto zatem uważnie przeczytać i postępować zgodnie z zawartymi tam wytycznymi. Odwołanie wnosi się na piśmie do jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała niekorzystną dla zainteresowanego decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę. We wszystkich omawianych wcześniej przypadkach, odwołanie należy wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Każde odwołanie od decyzji ZUS jest pismem procesowym. Musi zatem spełniać określone wymogi formalne. Powinno więc zawierać:
  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,
  2. imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika,
  3. oznaczenie numeru zaskarżonej decyzji ZUS,
  4. określenie żądania i uzasadnienie wniosku oraz stosowne dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  5. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Powinno także wskazywać listę dołączonych załączników.

Bez prawa do odwołania

Odwołanie do sądu nie przysługuje od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia. W takim przypadku stronie przysługuje jedynie prawo do wniesienia wniosku do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Ponadto, odwołanie nie przysługuje od decyzji o przyznaniu świadczenia w kwocie zaliczkowej.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 43, poz. 296 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Anna Minierska / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Udana rozmowa o pracę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: