Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2010
2011-02-02 12:40
Płace w poszczególnych regionach Polski © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zarobki kobiet a zarobki mężczyzn w Polsce
fot. mat. prasowe
Płace w poszczególnych regionach Polski
Wyjaśnień jest wiele i w każdym jest dużo prawdy. Po pierwsze, w Polsce najczęściej mówi się o średnim wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Jest ono wyższe niż średnia dla całego kraju. Po drugie, prawie nikt nie pamięta, że 70% z nas zarabia poniżej średniej. Dodatkowo, pamięć często nas zawodzi i łatwiej utrwalają się w niej informacje o wysokich zarobkach znanych osób niż dane o niskich płacach przeciętnych zjadaczy chleba. Żyjemy więc z ogólnym przekonaniem, że znajomi otrzymują więcej niż my. Rzeczywistość jest jednak bardziej prozaiczna.
Przyzwyczajeni do średniej krajowej zapominamy, że każdy z nas jest inny, a nasza płaca zależy od bardzo wielu czynników, takich jak wykształcenie, staż pracy czy wielkość przedsiębiorstwa. Jeżeli faktycznie chcemy porównywać się z innymi, powinniśmy uwzględnić te czynniki robiąc to w oparciu o dokładne i wiarygodne dane porównawcze dotyczące konkretnego stanowiska i konkretnej osoby.
Ponieważ szczegółowe informacje o płacach są publikowane przez GUS z dużym opóźnieniem, zapraszamy do zapoznania się z wybranymi danymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Badanie było prowadzone przez cały 2010 rok i uczestniczyło w nim ponad 101 000 osób. Porównując swoją płacę z wynikami badania należy pamiętać, że w badaniu dominują ludzie młodzi (70% ma nie więcej niż 35 lat) oraz osoby z wykształceniem wyższym (73%). Sprawia to, że wynagrodzenia respondentów są wyższe niż typowych przedstawicieli społeczeństwa. Ważną zaletą takiej struktury grupy jest z kolei to, że w porównaniu do innych badań, z dużo większą dokładnością podano, jak kształtują się wynagrodzenia na wielu specjalistycznych stanowiskach.
Województwo dolnośląskie
Badanie wskazuje, że mediana miesięcznej płacy w województwie dolnośląskim wyniosła w 2010 roku 3 688 PLN. Jest to o 5% więcej niż w Polsce ogółem. Wyższe wynagrodzenia otrzymywali tylko mieszkańcy województwa pomorskiego (3 700 PLN) oraz mazowieckiego (4 500 PLN).
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia – województwo dolnośląskie
Zdecydowanym liderem pod względem zarobków była stolica województwa - Wrocław - gdzie płace kształtowały się na poziomie 4 000 PLN brutto miesięcznie.
fot. mat. prasowe
Branże o najwyższych zarobkach
Osoby rozpoczynające pracę w województwie dolnośląskim otrzymywały wynagrodzenie na poziomie 2 600 PLN. Najwięcej zarabiali natomiast pracownicy, którzy przepracowali od 11 do 15 lat.
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia osób z różnym stażem pracy
oprac. : eGospodarka.pl