Kreatywne CV - plusy i minusy
2011-01-16 00:20
Przeczytaj także: Jak napisać CV: 5 kłamstw, które gwarantują porażkę
Standardowe CV dla bezpieczeństwa
Czy wysłać jedynie prezentację lub link do strony www czy może również tradycyjne CV? W przypadku większości rekrutacji dla pracodawcy ważne są twarde umiejętności, kompetencje i doświadczenie kandydata. Nierzadko rekruter, z uwagi na dużą liczbę aplikacji, na przejrzenie jednego CV poświęca zaledwie kilkanaście sekund. Informacje na temat kandydata powinny więc być przekazane w możliwie najprostszej i łatwej do odbioru formie. Taką formą jest tradycyjne CV, napisane w poprawny sposób. Kreatywne CV, np. w formie filmu czy prezentacji może być dołączane do aplikacji jako uzupełnienie naszego profilu zawodowego.
Kreatywne CV, a gusta odbiorcy
„O gusta nie należy się sprzeczać”, warto jednak pamiętać, że to co podoba się jednej osobie, nie zawsze przypadnie do gustu drugiej. Niekiedy wystarczy umieścić w video CV podkład muzyczny w gatunku, który nie podoba się pracodawcy by przekreślić swoje szanse. Dlatego projektując kreatywne CV warto zachować umiar i nie dopuścić do tego, by jego np. kolorystyka czy niestandardowy układ treści nie przytłaczały najważniejszego – czyli życiorysu i kompetencji kandydata. Aby przekonać się, czy CV jest czytelne i przekazuje to co kandydat chce, by przekazało, można zastosować prosty test – wysłać CV trzem znajomym, którzy po obejrzeniu prezentacji i filmiku powiedzą, jakie odniosły wrażenie – jeśli jest ono spójne z tym, co kandydat chce osiągnąć – można wysłać aplikację w świat. Jeśli jednak wszystkie trzy osoby zaczną się histerycznie śmiać, warto jeszcze popracować nad aplikacją.
O czym zatem powinien pamiętać każdy kandydat przygotowujący kreatywną formę CV? Zdaniem ekspertów serwisu Praca.pl, przed przesłaniem takiej formy aplikacji koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- czy stanowisko, o które się ubiegam wymaga kreatywności?
- Czy poza tym, że zaprezentuję się jako osoba kreatywna, spełniam też pozostałe wymagania pracodawcy? (a przynajmniej większość)?
- Czy moja prezentacja, film, strona www niesie za sobą tylko istotne dla osoby rekrutującej informacje?
- Czy wiem jakie cechy i kompetencje chcę pokazać?
-
Czy moja aplikacja będzie możliwa do odtworzenia? (nie nazbyt długa i nie wymagająca specjalistycznego oprogramowania)?
- Czy dobrałem dobrą metodę do celu mojej prezentacji?
- Czy dołączyłem również standardowe CV w nadającej się do druku formie?
- Czy pokazałem moje niestandardowe CV przynajmniej trzem osobom?
Takie przygotowanie do tematu kreatywnego CV musi zagwarantować sukces.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl