eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPolscy pracownicy a postanowienia noworoczne 2010

Polscy pracownicy a postanowienia noworoczne 2010

2010-12-29 10:34

Nowy Rok sprzyja zarówno podsumowaniom, jak i pomysłom na zmianę dotychczasowego sposobu funkcjonowania. Jakie postanowienia noworoczne związane z życiem zawodowym warto rozważyć, by móc bardziej cieszyć się pracą i rozwinąć karierę w przyszłym roku? Portal Praca.pl ma 10 propozycji.

Przeczytaj także: Relacje w pracy: 4 zwroty, które sprawią, że szef Cię znienawidzi

Nadejście Nowego Roku sprzyja noworocznym postanowieniom, które często dotyczą nie tylko naszego życia prywatnego, ale również zawodowego. Serwis Praca.pl postanowił przyjrzeć się temu, jak pracowaliśmy w ubiegłym roku i wybrać te elementy pracy, nad którymi Polacy powinni popracować po to, by móc pełniej rozwijać swoją karierę zawodową i znaleźć balans między pracą a życiem prywatnym. „W pracy spędzamy przynajmniej 1/3 naszego życia. Warto zadbać o to, by dawała nam ona satysfakcję i radość”, podkreśla Michał Filipkiewicz z Praca.pl.

1. Będę mniej plotkował w pracy

Jak wynika z badań serwisu Praca.pl przeprowadzonych w lutym 2010 r., 35% pracowników uważa plotki za „zbędny, ale nieunikniony element życia biurowego”, a co trzeci pracownik twierdzi, że plotki rujnują atmosferę w firmie. Mimo to większość plotkuje. Marek Karczewski, ekspert rynku pracy Praca.pl, tłumaczy to tym, że pracownicy w ten sposób radzą sobie z biurową nudą. „Częściej plotkują pracownicy umysłowi. Przy pracy fizycznej nie ma z reguły na to czasu ani siły”, mówi Karczewski. „Choć plotkowanie w biurze trudno wytępić, warto uważać na to, co mówimy, by nie zrujnować własnej reputacji i nie być postrzeganym jako biurowy plotkarz – takich osób nie lubią ani pracodawcy, ani współpracownicy”, dodaje Aneta Szczygieł z Praca.pl.

2. Zadbam o swój wizerunek w Internecie

Internet staje się medium coraz bardziej powszechnym i ...coraz częściej wykorzystywanym przez pracodawców w rekrutacji nie tylko do umieszczania ogłoszeń w serwisach rekrutacyjnych, ale również do tego, by sprawdzić kandydatów i dowiedzieć się o nich nieco więcej niż to, co wpisali w CV. - „W USA praktycznie połowa pracodawców szuka informacji o kandydatach w Internecie. W Polsce nie spotykamy się z tym jeszcze tak często, ale na pewno pracodawcy częściej sięgać będą do Internetu jako źródła wiedzy o kandydacie i pracowniku”, wyjaśnia Aneta Szczygieł „Znając ten trend, warto zadbać o tzw. personal branding, czyli świadome budowanie własnego wizerunku w Internecie, polegające na takim kształtowaniu treści, które pojawią się w związku z naszym nazwiskiem, by widać było, że jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie”, mówi Michał Filipkiewicz. „Pamiętajmy również o tym, by nie zamieszczać w Internecie materiałów kompromitujących – np. zdjęć, na których jesteśmy nietrzeźwi czy kontrowersyjnych opinii opatrzonych naszym nazwiskiem”, dodaje Aneta Szczygieł.

3. Rzucę palenie

Od listopada 2010 roku pracodawcy nie mają już obowiązku tworzenia palarni dla palących pracowników. Ci, którzy palą, muszą na czas pracy powstrzymać się od palenia tytoniu. „Wprowadzenie nowego przepisu, to dobra okazja do rzucenia palenia”, komentuje Aneta Szczygieł z Praca.pl, zwłaszcza, że wielu pracodawców wyżej ceni osoby niepalące, które nie marnują czasu w pracy „na dymka”.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: praca, pracownicy, postanowienia noworoczne

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: