Najpopularniejsze kanały poszukiwania pracy
2010-10-29 13:43
Przeczytaj także: Szukanie pracy wymaga zaangażowania
Większość osób korzysta z podstawowego kanału, jakim jest wysyłanie CV i Listu motywacyjnego w odpowiedzi na pojawiające się ogłoszenia pracy w Internecie i prasie. Jest to, najbardziej popularny kanał poszukiwania pracy, ale i zarazem najbardziej zatłoczony. Na jedno ogłoszenie pracy w ciągu miesiąca może odpowiedzieć nawet kilkaset osób. W ten sposób konkurujemy z tabunem kandydatów, starających się o jeden etat. Szukając pracy należy równolegle działać w kilku kanałach poszukiwania pracy.Kanały poszukiwania pracy:
- Odpowiadanie na ogłoszenia pracy pojawiające się w Internecie i prasie,
- Szukanie pracy stukając od drzwi do drzwi w kolejnych firmach,
- Korzystanie z pośrednictwa Urzędu Pracy,
- Wykorzystanie posiadanych znajomości i korzystanie polecenia na dane stanowisko,
- Korzystanie z kanału związanego z Headhunterami i Agencjami Zatrudnienia - firmami zajmującymi się rekrutacjami dla Firm.
- Korzystanie z firm zajmujących się doradztwem w zakresie kariery oraz poszukiwania i zdobywania pracy.
Osoby, które nie chcą same zajmować się poszukiwaniem nowej pracy, mogą skorzystać z firm, które świadczą usługi doradcze w tym obszarze. Najczęściej z usług takich firm korzystają menadżerowie wyższego szczebla zarządzania oraz wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy mają zatrudnienie i chcą je zmienić. Nie mając czasu na pisanie CV, Listów motywacyjnych, śledzenia aktualnych ofert pracy oraz nie wiedząc jak dotrzeć do pracodawców, którzy nie prowadzą otwartych rekrutacji, powierzają te zadania tzw. Agentom Kariery. Taki Agent Kariery wykorzystuje wszystkie możliwe kanały, aby zrealizować z sukcesem zlecenie dla swojego klienta oraz pomaga świadomie zarządzać karierą. Niestety taka usługa jest płatna, nie wszędzie dostępna i nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie fachowe doradztwo.
Jeśli chcesz efektywnie podejść do znalezienia pracy, należy korzystać w miarę możliwości z jak największej liczby kanałów poszukiwania pracy oraz świadomie zarządzać swoją karierą.
oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl