List motywacyjny: dlaczego pracodawca ma zatrudnić Ciebie?
2010-09-20 12:20
Przeczytaj także: Jak szukać pracy?
Każda osoba chcąca znaleźć pracę powinna w pierwszej kolejności odpowiedzieć sama na to pytanie, zanim zada je pracodawca lub rekruter. Odpowiadając na to pytanie nie wolno patrzeć przez pryzmat swoich potrzeb w stylu:- bo potrzebuje pieniędzy,
- bo będę miał blisko do tej pracy,
- bo macie fajne socjale,
- bo wypada mieć pracę.
Teraz najważniejsze!
Odpowiedź na to pytanie najlepiej jest mieć gotową zanim odpowiemy na ogłoszenie o pracę, lub samodzielnie będziemy dostarczać swoją aplikację pracodawcy. Przygotowanie się do odpowiedzi na to pytanie wymaga w pierwszej kolejności podjęcia decyzji, w jakim kierunku będziemy szukali pracy i na jakim stanowisku. Po podjęciu decyzji, pojawia się dopiero możliwość doprecyzowania, co takiego może być istotne dla pracodawcy na danym stanowisku poprzez:
- wyszukanie jakie są wymagania wobec kandydatów na to stanowisko w ogłoszeniach
- można porozmawiać z osobami, które takie stanowisko już piastują i dowiedzieć się, jakie stawiane są przed nimi cele i zadania,
- można też zadzwonić bezpośrednio do pracodawcy prowadzącego rekrutację i dopytać o dokładniejszy zakres obowiązków i wymagań wobec kandydata.
Teraz największy błąd!
Nie czekaj z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie do rozmowy rekrutacyjnej! Odpowiedź na to pytanie umieść w liście motywacyjnym! Dzięki temu od razu dajesz jasny sygnał pracodawcy, dlaczego ma zatrudnić właśnie Ciebie, zanim pozna Cię osobiście. Pisząc odpowiedź na to pytanie, warto pamiętać o pokazaniu poziomu motywacji i gotowości do dialogu. Wyprzedasz tym zabiegiem najważniejsze pytanie, jakie stawia sobie pracodawca przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu kandydata do pracy. Wyprzedzasz tym samym wszystkich innych kandydatów, którzy albo nie napisali żadnego listu motywacyjnego, albo skupili się w nim wyłącznie na powtórzeniu informacji z CV o przebiegu zatrudnienia i wykształceniu.
Pojawia się tutaj od razu mały problem. Otóż, jak już wielokrotnie się powtarza w rożnych książkach i poradnikach, nie pisze się jednego listu motywacyjnego na wszystkie oferty pracy. Należy każdy list motywacyjny dostosować nie tylko do pracodawcy i ogłoszenia, ale przede wszystkim do stanowiska, na jakie aplikujemy. Wymaga to pracy i doprecyzowania tego, jaką pracę chcemy wykonywać.
Przygotowanie odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie?" da ci również przewagę na rozmowie rekrutacyjnej. Pozwoli poprowadzić rozmowę w kierunku tego, co pracodawca zyska zatrudniając właśnie Ciebie i pokaże pracodawcy, jak dobrą decyzją było zaproszenie właśnie Ciebie na rozmowę rekrutacyjną.
Czy jest trudne przygotowanie samodzielnie odpowiedzi na to pytanie?
Myślę, że poświęcenie odrobiny czasu i zaangażowania na przygotowanie odpowiedzi jest obarczone niewielką trudnością w porównaniu do przeżycia w dzisiejszych czasach bez regularnych wpływów na konto w odpowiedniej wysokości, jeśli nie mamy sporych oszczędności. Przemyśl to i przystąp do działania. Pocieszające jest to, że taka strategia i działanie w tym kierunku, jest znacznie skuteczniejsze w procesie rekrutacyjnym i pozwala na szybsze znalezienie pracy. Nie jakiekolwiek pracy! Tylko takiej, w której wiemy, co od nas będzie wymagane i co mamy do zrobienia, a co więcej będzie to praca, którą sami wybraliśmy dla siebie.
oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl