eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaUtrata pracy i co dalej?

Utrata pracy i co dalej?

2010-08-26 13:39

Strata pracy może spotkać każdego, czasami bywa tak, że nie jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za to, że dostajemy wypowiedzenie. Najczęściej jednak jest tak, że mamy w tym swój udział, chodź nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Przeczytaj także: Zwolnienie z pracy - co dalej?

W dobie bardzo szybkich zmian rynkowych jest to bardzo częsta sytuacja. Strata pracy. Dzieje się tak na skutek wielu powodów. Jednak nastąpił fakt nieodwracalny. Straciłeś pracę i co dalej? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie to gratuluję! Ponieważ wiele osób żyjąc w złudnej rzeczywistości wierzy, że mając umowę o pracę na czas nieokreślony, będą mieli tę pracę na stałe. Nie wierzą, nie dopuszczają myśli, że może być inaczej. Otóż praca na etacie nawet na umowie o pracę na czas nieokreślony, nie jest w żaden sposób stabilnym źródłem dochodów.

Przykładem tego są wszelkie wahnięcia gospodarki i masowe wypowiedzenia dla stałych pracowników. Może dawać poczucie bezpieczeństwa, ale to poczucie jest budowane nie tylko na podstawie rodzaju umowy, która łączy pracownika z pracodawcą i okresu wypowiedzenia. Największe znaczenie ma pewność siebie, poczucie wartości, które właśnie w okresie utraty pracy może być nieco zachwiane.

Zasadnicza sprawa to zaakceptować stan, z jakim mamy do czynienia. Jeśli straciłeś pracę to trzeba ten fakt zaakceptować i wyciągnąć wnioski. Zacznij od tego, co miało wpływ na decyzję pracodawcy. Analizując ten proces decyzyjny, trzeba spojrzeć na siebie bardzo szczerze i odpowiedzieć sobie na pytania:

Jaki miałem w tym udział?

Może tak naprawdę, ta praca była tak znienawidzona przez ciebie, że sygnały, jakie docierały do pracodawcy były jednoznaczne.

Może za mało było zaangażowania w mojej pracy?

Zapewniam cię, że żaden pracodawca nie zwalnia pracownika, którego praca przynosi mu zyski.

Zachęcam do skupienia się nad tym, co mogłem zrobić lepiej, czego nie zrobiłem? Niż na pytaniach, dlaczego akurat mnie zwolnił szef i dlaczego jest takim nieczułym draniem.

Proces zastanawiania się nad powodami straty pracy powinien być bardzo krótki, ogranicz go do maksymalnie jednego dnia. Nie warto dłużej rozczulać się nad tym, że przytrafiło ci się zwolnienie z pracy. Zaakceptowanie tego faktu pozwoli Ci pójść dalej. Zastanów się, co w obecnej sytuacji mogę robić? Co chcę robić? Jakie mam umiejętności, możliwości i gdzie mogę je wykorzystać?

Masz teraz świetną okazje na zastanowienie się, czego chcesz, czego pragniesz, co lubisz i iść w tą stronę. Jaka praca jest dla ciebie odpowiednia? Tak naprawdę brakowało Ci czasu, aby pomyśleć o tym, będąc codziennie pochłonięty w swojej pracy.

Teraz powiesz - jak tu nie myśleć o tym, że straciłem pracę skoro potrzebuję pieniędzy na utrzymanie, mam kredyt i dzieci?

To bardzo dobrze, że potrzebujesz pieniędzy i zachęcam Cię właśnie, abyś pomyślał o tym, jak je zdobyć a nie rozpamiętywać i zamartwiać się stratą pracy. Nie jest miłe, kiedy ktoś Cię zwalnia. Jest to nieprzyjemne i może człowieka zranić. Ale masz dzieci, kredyt, potrzebujesz pieniędzy. Zatem przestań się martwić i zacznij się starać wymyślić jak zdobyć nową pracę. Zatrzymaj się na chwilę i powiedz na głos: „Nie mam czasu na zamartwianie się, pora zdobyć nową pracę. Jestem wartościowym człowiekiem i moja praca jest dużo warta.”

Zanim jednak zamkniesz rozdział poprzedniej pracy zadbaj o dwie rzeczy:
  1. świadectwo pracy i informację o odprowadzonych składkach na ZUS
  2. Uzyskaj, jeśli to możliwe pisemne referencje oraz numer kontaktowy do osoby, która była twoim bezpośrednim przełożonym. Po to, że jeśli nowy pracodawca będzie chciał sprawdzić referencje, to będzie mógł do niego przedzwonić.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: