Szukanie pracy wymaga zaangażowania
2010-08-23 10:29
Zdobywanie pracy to proces, który musi być dobrze przygotowany i do którego należy podejść z pełnym zaangażowaniem. Mówienie rodzinie i znajomym, że się szuka jakieś pracy i jej nigdzie nie ma, jest tylko objawem niewłaściwego podejścia do tego, co chcemy osiągnąć.
Przeczytaj także: Gdzie szukać pracy?
Cały proces zdobywania pracy należy rozpocząć od doprecyzowania tego, jaką pracę chcemy wykonywać. Szukając jakiekolwiek pracy skazujemy się na bardzo duże niepowodzenie i rozczarowania. Na każdej rozmowie rekrutacyjnej pada pytanie ze strony pracodawcy: Dlaczego chce Pan tu pracować, dlaczego w naszej firmie i na tym stanowisku. Odpowiedź w stylu, że potrzebuje jakiekolwiek pracy, może zdyskwalifikować kandydata mimo jego predyspozycji związanej z wykształceniem lub kwalifikacjami. Dokładne doprecyzowanie naszego celu związanego z etatem daje również możliwość znacznie lepszego przygotowania CV i Listu motywacyjnego oraz odpowiedzi do rozmowy rekrutacyjnej.Szukanie pracy można porównać do kupowania prezentów. Bardzo ciężko nam jest coś kupić dla kogoś, jeśli danej osoby nie znamy. Jeśli nie wiemy, czym się interesuje i co może sprawić jej przyjemność. Chodzimy wtedy po sklepach w nadziei, że znajdzie się coś uniwersalnego, niedrogiego, co może się podobać. Szansa na to, że uda nam się znaleźć coś właściwego jest bardzo mała i najczęściej kończy się czymś pospolitym jak płyta CD, alkohol lub bombonierka. Podobnie właśnie z szukaniem pracy. Dobrze jest wiedzieć, jaka praca sprawia ci przyjemność, co chciałbyś robić, jaka praca da ci poczucie satysfakcji z włożonego wysiłku wstawania codziennie rano. Doprecyzuj to a od razu będzie większa możliwość przygotowania się pod konkretne firmy, zawody, stanowiska. Zastanów się też, co chcesz w życiu osiągnąć i jaka droga zawodowa może ci w tym pomóc. To nie są rzeczy łatwe, ale do zrobienia. Trzeba się po prostu w to zaangażować.
Najważniejszą sprawą jest fakt, że musisz podejść do całego procesu szukania pracy jak do pracy na pełnym etacie. Wysłanie jednego CV dziennie lub nawet 100 tygodniowo nie jest miernikiem zaangażowania. Jeśli już wysyłasz CV, to miej wiedzę, do jakiej firmy. Prowadź ewidencje wysłanych aplikacji. Zadbaj o to, aby twoje CV trafiło do właściwej osoby. Co więcej zapamiętaj, że ogłoszenia o pracę to tylko 30-40 % toczących się rekrutacji. Docieraj do pracodawcy, zanim jeszcze pomyśli o dawaniu ogłoszeń.
Dotrzeć do pracodawcy można na rożne sposoby. Bezpośrednio pukając od drzwi do drzwi, dzwoniąc, wykorzystując sieć swoich kontaktów i znajomości. Jest to skuteczne jednak wtedy, kiedy jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani i wiemy, z jaką firmą się kontaktujemy i jakie chcemy u nich objąć stanowisko.
Im lepiej jesteś przygotowany i pokazujesz swoje zaangażowanie i inicjatywę, tym masz większe szanse na zatrudnienie i możesz zostać zatrudniony właśnie ty, mimo że inni kandydaci mieli lepsze kwalifikacje lub wykształcenie.
Szukając pracy przeglądaj wszystkie ogłoszenia pracy, jakie są w twoim regionie. Dzięki temu zorientujesz się, jakie firmy są w trakcie powiększania zespołów, jakie firmy zatrudniają, jakie branże się rozbudowują. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, którą będziesz mógł wykorzystać do szukania pracy dla siebie.
Analizując ogłoszenia o pracę można dostrzec, na czym tak naprawdę w pierwszej kolejności zależy większości pracodawców. Otóż cenią oni najczęściej wśród kandydatów:
- Komunikatywność – aby rozumieli to, co się do nich mówi,
- Zaangażowanie – aby wykonywali to, co im się zleca,
- Kompetencje – aby potrafili zrobić, co się do nich mówi.
Owszem, w zależności od stanowiska te wartości mają różne znaczenie jednak, jeśli od razu pokazujesz to, na czym zależy pracodawcy, to zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.
Jak można przykładowo pokazać:
Komunikatywność – zadzwoń do pracodawcy zanim wyślesz CV, dopytaj czy kogoś szukają, planują szukać, kiedy jest szansa na jakiś wakat, dopytaj, do kogo zaadresować list motywacyjny.
Zaangażowanie – dowiedź się jak najwięcej o firmie, produktach i zaproponuj w trakcie rozmowy telefonicznej, że możesz przygotować już w liście motywacyjnym jakieś odpowiedzi na pytania, które mogą dotyczyć potencjalnej pracy lub zagadnień, jakie mogą być istotne dla pracodawcy.
Kompetencje – opisując swoje zalety w CV i Liście motywacyjnym podawaj przykłady, dziel się sukcesami i tym, czego się nauczyłeś w trakcie pracy i studiów.
Osoba bezrobotna, dysponuje dużą ilością zasobów, za które właśnie płaci pracodawca. Tym zasobem jest też czas. Jeśli nie jesteś zatrudniony i chcesz szukać pracy, to poświęć temu 8 godzin dziennie. W porównaniu do tych, którzy godzinę dziennie poświęcają na szukanie pracy, masz osiem razy większe szanse na zdobycie etatu.
Gwarantuje Ci, że takie podejście do szukania pracy daje zaskakujące efekty. Oczywiście możesz wysyłać setki CV w nadziei, że statystyka zrobi swoje, ale jeśli coś nie skutkuje, to warto zmienić strategię, aby osiągnąć wyznaczony cel.
Przeczytaj także:
Najpopularniejsze kanały poszukiwania pracy
oprac. : LOOKUS.pl