eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaProfesjonalne CV absolwenta

Profesjonalne CV absolwenta

2010-06-09 12:14

Absolwenci szukający swojej pierwszej pracy najczęściej wychodzą z założenia, że poza podstawowymi danymi kontaktowymi, nowiutkim dyplomem i zainteresowaniami nie mają co wpisać w swoim CV. Nie wiedzą, na co tak naprawdę zwracają uwagę pracodawcy i co może zadecydować o sukcesie w procesie rekrutacyjnym.

Przeczytaj także: 5 cech dobrego CV

Nastał czerwiec i kolejne dziesiątki tysięcy absolwentów będzie robiło swoje pierwsze kroki z dyplomem uczelni wyższej w poszukiwaniu pracy. Jak napisać swoje CV, kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego?

Profesjonalne CV absolwenta powinno zawierać takie same elementy jak CV osoby z doświadczeniem w pracy. Jednak w zależności od stanowiska, charakteru pracy, zebranego doświadczenia i umiejętności, CV powinno być dostosowane do każdego człowieka inaczej. W sytuacji kiedy nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego – pracy zarobkowej – powinniśmy skupić się na wykształceniu i tego co udało się osiągnąć w trakcie studiów. Jeśli absolwent miał np. zaliczone wszystkie egzaminy bez poprawek, miał np. stypendium naukowe, to wszystko warto umieścić i pokazać, że jesteśmy dobrzy w tym co robimy. Dzięki temu absolwent pokazuje swojemu przyszłemu pracodawcy, że daje z siebie wszystko w osiąganiu swojego celu – w tym przypadku ukończeniu studiów.

Standardowo spotykane:
„Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Społecznych, Specjalizacja Stosunki Międzynarodowe, magister.”

A można inaczej:
„Studia magisterskie w trybie dziennym na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskany tytuł magistra na specjalności Stosunki Międzynarodowe. Praca magisterska obroniona na 5 o tytule: Unia Europejska – wyrównanie sił gospodarczych Europy. W trakcie studiów 93% egzaminów zdanych w pierwszym terminie.”

Większość studentów odbywa praktyki międzysemestralne lub zawodowe. Jeśli jako student miałeś jakieś praktyki to opisz je. Napisz gdzie i co robiłeś. Jeśli twoje zadania były na tyle infantylne, że nie warto o nich mówić, to można skupić się na tym, czego w trakcie praktyk udało się nauczyć, lub jakie umiejętności chciałbyś naśladować u nowego pracodawcy. Niestety studenci bardzo często podchodzą do praktyk jak do zła, które trzeba przejść. Nic bardziej błędnego. Warto podpatrywać, uczyć się przedsiębiorczości, obserwować i wyciągać wnioski. Kiedyś sami będziecie pracownikami i pracodawcami a mając otwarte oczy na otaczającą rzeczywistości, również w trakcie praktyk nabywacie doświadczenia, które może odmienić wasze życie zawodowe i prywatne. Dla pracodawców natomiast każdy profesjonalny szlif zawodowy kandydata może okazać się cenny.

Standardowo spotykane:
„10.2005 – praktyki studenckie na Komendzie Głównej Policji w Warszawie.”

A można inaczej:
„ 10.2005 – Odbyłem bardzo ciekawe praktyki na Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Miałem możliwość poznania od drugiej strony, jak funkcjonuje organ wykonawczy i zaznajomić się z obowiązującymi procedurami. W trakcie praktyk nauczyłem się, że dyscyplina pracy i solidne wykonywanie obowiązków ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa innych pracowników ale i daje szanse na możliwość rozwoju zawodowego.”

W swoim profesjonalnym CV absolwenta warto podzielić się także informacjami o wszelkich działaniach społecznych, uczestnictwie w stowarzyszeniach, działalności charytatywnej. Takie działania kształtują charakter i pozwalają również nabyć umiejętności, które mogą przydać się u nowego pracodawcy. Warto zatem przemyśleć co się robiło, gdzie się działało i czego udało się nauczyć w trakcie tych działań.
Przeczytaj także: Czym pochwalić się w CV? Czym pochwalić się w CV?

 

1 2

następna

oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl LOOKUS.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: