Gdzie szukać pracy?
2010-05-13 13:50
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Co utrudnia poszukiwanie pracy?
Najwięcej też osób szuka pracy za pomocą Internetu, gdyż można od razu sprawdzić danego pracodawcę i ogłoszenie a co najważniejsze można od razu najczęściej zgłosić swoją kandydaturę. To jest olbrzymia przewaga nad ogłoszeniami prasowymi, w których i tak podany jest adres mailowy, i tak trzeba mieć dostęp do komputera i Internetu, aby odpowiedzieć na ogłoszenie. Jak dużo szuka osób pracy przez Internet? Brak jest dokładnych danych, jednak można pokusić się o pewne wyliczenia i biorąc pod uwagę, że w samej wyszukiwarce Google jest miesięcznie 45 milionów razy wpisywana fraza „praca”. Można do tego dołączyć statystyki oglądalności największych 10 portali z ogłoszeniami, które łącznie miesięcznie mają blisko 12 milionów użytkowników (źródło: Megapanel PBI/Gemius - luty 2010 – Praca/ media2.pl).Wniosek jest prosty: Poszukiwanie pracy przeniosło się do Internetu
Przeniosło się poszukiwanie pracy do Internetu a co za tym idzie, namnożyło się mnóstwo portali i wirtualnych słupów ogłoszeniowych, aby przyciągnąć do siebie szukających pracy i ogłoszeniodawców. Skutkiem tego jest olbrzymi chaos i walka pomiędzy serwisami o klientów i oglądalność, a w tym wszystkim trzeba odnaleźć i wyłowić ofertę pracy dla siebie.
Oto kilka informacji, o których warto wiedzieć, aby płynnie poruszać się po internecie szukając pracy:
W internecie istnieją portale internetowe, które pobierają opłaty od pracodawców za zamieszczanie ogłoszeń. Innym tworem są multiwyszukiwarki. Są to strony lub zakładki na rożnych innych portalach, które przeszukują internet w poszukiwaniu ofert pracy i zbierają je w jednym miejscu. Można by powiedzieć super sprawa, jednak okazuje się, że nie są one doskonałe i co więcej, wyniki mogą być modyfikowane przez administratorów takiej wyszukiwarki – pojawiają się w pierwszej kolejności oferty tylko od zaprzyjaźnionych portali albo tych portali, które za to zapłacą. Tym sposobem może nam umknąć jakaś oferta pracy. Niestety biorąc pod uwagę te informacje, nie można skupić się na jednym portalu szukając pracy, trzeba korzystać przynajmniej z kilku.
Poniżej przedstawiam zestawienie 10 największych stron pod względem ilości użytkowników z ogłoszeniami pracy wraz z informacją, czy jest portal z własnymi ogłoszeniami lub multiwyszukiwarka.
fot. mat. prasowe
Dodatkowo ogłoszenia o pracę można znaleźć na tak zwanych portalach branżowych, które najczęściej są połączone z jakąś społecznością skupioną wokół branży i profesji np. wokół budowlańców, inżynierów, handlowców, studentów. Takie portale też warto odwiedzać i być ich członkiem, jeśli zależy nam na budowaniu swojego wizerunku specjalisty w jakieś branży w sieci.
Większość stron, na których można znaleźć oferty pracy oferuje możliwość utworzenia powiadomienia, które będzie przychodziło na podany adres mailowy z najnowszymi ofertami pracy. Jest to dość przydatne rozwiązanie, gdyż umożliwia monitorowanie tego, co się dzieje na rynku pracy. Taka informacja z dobrze skonfigurowanego powiadomienia, daje codzienną lub cotygodniową świeżą dawkę nowych ofert pracy w miejscowości, firmie lub na stanowisku, które nas interesuje. Przydaje się to, kiedy szukamy pracy, ale również wtedy, kiedy pracujemy i powiadomienie możemy ustawić na swoje stanowisko pracy i pracodawcę. Dzięki temu dowiemy się, kiedy pracodawca będzie kogoś już szukał na nasze miejsce. Nie ma nic za darmo, to że dzielimy się swoim adresem mailowym, naraża nas na otrzymywanie od danego portalu lub wyszukiwarki wiadomości generowanych przez system mailingowy. Możemy otrzymać np. reklamę z „superoszczędnym” kontem bankowym lub „wszytkomającym” telefonem.
oprac. : Łukasz Gajewski / LOOKUS.pl