Praca sezonowa: sprawdź pracodawcę
2010-04-08 10:52
Przeczytaj także: Praca w Holandii, czyli jak imigranci ratują Niderlandy
KILKA RAD EKSPERTA WORK EXPRESS NA TEMAT PRACY SEZONOWEJ
Warto skorzystać z polecenia
Dobrym źródłem informacji na temat warunków pracy jest znajoma osoba, która już ją wykonywała lub korzystała z usług danej agencji. Posiada ona wiedzę, czy agencja wywiązuje się z obietnic, czy można liczyć na koordynatora, czy sama firma dzwoni do pracownika itp.
Jak wygląda proces rekrutacji do pracy tymczasowej?
Rozmowa rekrutacyjna to kwestia jednego spotkania z rekruterem. W czasie tej rozmowy rekruter sprawdza, czy dana osoba odpowiada oczekiwaniom pracodawcy, weryfikuje znajomość języka i wypełnienia dokumenty. Po takim spotkaniu agencja zaczyna poszukiwanie ofert. W tym czasie kandydat odbywa badania.
Jak długo czeka się na wyjazd?
Jeśli osoba zostaje zaakceptowana przez przyszłego pracodawcę nawet po kilku dniach może już wiedzieć, kiedy i dokąd wyjedzie. Od momentu złożenia aplikacji do wyjazdu może upłynąć od 2 do 14 dni (oczywiście zależy to także od dyspozycyjności kandydata).
Co robić kiedy na miejscu pojawią się problemy?
Na początku zawsze warto odbyć szczerą rozmowę z pracodawcą. Jeśli to nie pomaga, możemy zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich, a w ostateczności do sądu pracy.
Dokąd wyjeżdżają Polacy do pracy sezonowej?
Z danych, którymi dysponuje Work Exress wynika, że na terenie Europy, Polacy pracują najchętniej na terenie Holandii, Francji, Niemiec.
W jakich zawodach pracują Polacy sezonowo?
W Niemczech najczęściej są to opiekunki osób starszych. Wśród pozostałych zawodów, w których pracują Polacy za granicą, wymienić można: górników, elektryków, budowlańców. Z ofert pracy sezonowej korzystają przede wszystkim ludzie młodzi: studenci. Zatrudniają się oni najczęściej do pracy w hotelach, na taśmach produkcyjnych, przy zbiórce owoców, warzyw, montażu urządzeń.
Z agencją, czy bez?
Do pracy za granicą można też oczywiście wyjechać „w ciemno“, bez korzystania z pośrednictwa polskiej agencji. Na takie rozwiązanie decydują się coraz częściej ludzie młodzi, którzy planują wyjechać za granicę na dłużej. Korzystają oni wtedy z agencji zatrudnienia, działających na miejscu.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl