eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca sezonowa: sprawdź pracodawcę

Praca sezonowa: sprawdź pracodawcę

2010-04-08 10:52

Jadąc na zagraniczny kontrakt masz prawo do umowy o pracę z pełnym ubezpieczeniem. Musisz znać dokładny adres miejsca do którego trafisz, być może warto też "zgooglować" okolicę, w której będziesz mieszkać, by szybciej zżyć się z nowym miejscem pracy. Polacy poszukujący pracy sezonowej właśnie Google'a traktują jak prawdziwy przewodnik Pascala - podaje agencja Work Express.

Przeczytaj także: Praca w Holandii, czyli jak imigranci ratują Niderlandy

W ostatnim czasie spada zainteresowanie wyjazdami zarobkowymi Polaków do krajów anglojęzycznych. W efekcie, spowodowanego kryzysem spadku wartości funta, praca na Wyspach stała się mniej opłacalna, zarówno dla pracowników, jak i dla agencji. Nawet Stany Zjednoczone nie są już dużą atrakcją jeśli chodzi o wyjazdy zarobkowe.

"Wyjazd do USA wiąże się ze zbyt dużymi trudnościami organizacyjnymi, a zarobki często są niższe niż w Europie Zachodniej. Dodatkowo trzeba zapłacić za wizę i to niemało. Do pracy w Stanach najczęściej jeżdżą studenci, którzy chcą podszkolić język. Polacy wciąż najchętniej podejmują pracę sezonową na zachodzie Europy: we Francji, Niemczech, czy Holandii" – mówi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Zanim zdecydujemy się podjąć taką pracę i wyjedziemy na zagraniczny kontrakt, warto wiedzieć, czy agencja pośrednictwa pracy, która go nam oferuje, jest wiarygodna. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów, które mogą pojawić się podczas takiego wyjazdu.

Przed podjęciem decyzji warto zadać sobie pytania: Co naprawdę może spotkać nas po przyjeździe na miejsce pracy? Czy agencja, z którą podpisuję umowę, to firma legalna i wypłacalna? Czy mogę sprawdzić uczciwość danej oferty?

Sygnały ostrzegawcze

Katarzyna Polak, ekspert Biura Rekrutacji Zagranicznych Work Express, agencji pracy tymczasowej z dużym doświadczeniem w projektach europejskich, radzi, by ofercie pracy uważnie przyglądać się już na etapie czytania ogłoszenia. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla pracownika może bowiem być już fakt, że w ogłoszeniu jest zbyt wiele ogólników, a mało konkretów.

"Uczciwy pracodawca nie potrzebuje w żaden sposób kolorować, czy "naciągać" informacji. Ogłoszenie, nawet jeśli jest bardzo krótkie, powinno zawierać ważne dla pracownika kwestie: informację o certyfikacie firmy, rodzaju umowy i ubezpieczeniu. W naszych ogłoszeniach zawsze piszemy to wielkimi literami. Kiedy ktoś dzwoni do nas po radę, zawsze podpowiadamy: po pierwsze sprawdź, czy będziesz pracować legalnie. Osoba, która wyjeżdża do pracy za granicę powinna mieć stuprocentową pewność tego, gdzie trafi i jakie warunki na nią czekają" – mówi Katarzyna Polak.

"Jeśli ktoś jedzie do pracy w charakterze opiekuna/opiekunki, powinien wiedzieć do kogo trafi, kim będzie się opiekować, znać dokładny adres, być może nawet okolicę, w której będzie mieszkać. Proponuję, by zobaczyć ją w googlach, by szybciej zżyć się z nowym miejscem pracy" – mówi Katarzyna Polak.

Sygnały, które powinny nas zaniepokoić to z pewnością: propozycja podpisania umowy zlecenia lub założenia działalność gospodarczej przed wyjazdem do pracy.

"Z punktu widzenia polskiego prawa jest to niezgodne z przepisami, ponieważ taka forma zatrudnienia sugeruje, że zatrudniony będzie pracować w kilku firmach" – mówi ekspert Work Express.

Nawet kiedy jedziemy do pracy tylko na kilka miesięcy, pracodawca powinien dać nam umowę o pracę. Jest ona podstawowym i najważniejszym poświadczeniem legalności pracy, jakie otrzymujemy od pracodawcy. Umowa taka powinna zawierać:
  • Pełne ubezpieczenie
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
  • Poświadczenie E101, które zapewnia pracownikowi dostęp do usług medycznych na terenie calej Unii Europejskiej.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: