Niższe wynagrodzenia menedżerów w Polsce
2009-12-09 10:01
Wynagrodzenia całkowite w sektorach w relacji do rynku ogólnego © fot. mat. prasowe
Trudna sytuacja ekonomiczna wpłynęła na zmniejszenie wysokości premii wypłacanych prezesom, dyrektorom i menedżerom - wynika z badania "Top Executives" przeprowadzonego przez firmę doradczą Hay Group w ponad 270 polskich przedsiębiorstwach. Średnia wartość bonusów, otrzymywanych przez zarządy firm działających w Polsce, zmniejszyła się aż o 35% w stosunku do roku 2008.
Przeczytaj także: Wynagrodzenia menedżerów w Polsce I poł. 2011
Międzynarodowy raport Hay Group „Global Management Pay Report” wskazuje jednak, że mimo kryzysu gospodarczego siła nabywcza zarobków polskich menedżerów wciąż należy do najwyższych na świecie. Realia spowolnienia gospodarczego w zdecydowanie mniejszym stopniu wpływają na wysokość płac menedżerów niż deficyt wykwalifikowanej kadry zarządzającej.Skutki spowolnienia gospodarczego odczuło i odczuwa większość przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Niezrealizowanie wyników biznesowych znalazło swoje odzwierciedlenie w zmniejszeniu wysokości premii wypłacanych członkom zarządów firm działających na polskim rynku – wynika z raportu Top Executive opublikowanego przez firmę doradczą Hay Group. Badanie objęło kadrę menedżerską reprezentującą dwa szczeble zarządzania:
- prezesi zarządu, CEO, dyrektorzy generalni,
- członkowie zarządu, dyrektorzy, menedżerowie.
- Płace zasadnicze otrzymywane przez prezesów i menedżerów firm działających w Polsce są na nieznacznie wyższym poziomie niż przed rokiem.
- Wartość premii wypłaconych zarządom jest średnio o 35% niższa niż w roku ubiegłym.
- Wynagrodzenia całkowite prezesów i menedżerów są średnio o 10% niższe niż w roku ubiegłym.
- Najwyższe pensje otrzymują nadal dyrektorzy i menedżerowie zatrudnieni w sektorze bankowym, choć wysokość ich wynagrodzeń całkowitych spadła o jedną piątą.
Kwestię podwyżek płac zasadniczych menedżerów komentuje Mik Kuczkiewicz, Prezes Zarządu Hay Group Polska: „Abstrahując od wielkości podwyżek, warto zwrócić uwagę na brak ich powszechności. Aż 40% przebadanych przez nas członków zarządu nie otrzymało w 2009 roku żadnej podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Zarządy będąc ”twarzami” organizacji były bardzo ostrożne w podnoszeniu swoich apanaży w chwili, gdy większość przedsiębiorstw przeprowadzało redukcję kosztów i poszukiwało oszczędności w wydatkach na kapitał ludzki” .
Struktura pakietu wynagrodzeń polskich prezesów i menedżerów zmieniła się w 2009 r. pod wpływem ograniczenia wysokości otrzymywanych premii. Wysokie ubiegłoroczne bonusy – sięgające nawet kilkudziesięciu procent – były efektem dobrej koniunktury 2007 roku. Poziom wynagrodzeń całkowitych w poszczególnych branżach w stosunku do rynku ogólnopolskiego obrazuje poniższy wykres:
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia całkowite w sektorach w relacji do rynku ogólnego
Eksperci firmy doradczej Hay Group przebadali także różnice między wynagrodzeniami otrzymywanymi przez menedżerów polskich firm na tle międzynarodowym. W dorocznym badaniu Hay Group „Global Management Pay Report” uwzględnione zostały płace przedstawicieli kadry zarządzającej z 55 krajów.
Przeczytaj także:
Kobieta menedżer zarabia mniej
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl