Jak wyglądają zarobki Polaków w kryzysie?
2009-12-01 10:38
Procent podwyżek realizowanych w latach 2008 i 2009 na poziomach zarządzania © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wynagrodzenia Polaków a kryzys
Opracowanie, z którego pochodzą poniższe dane zawiera informacje z zagregowanych prawie 50.000 pojedynczych obserwacji płacowych dla ponad 150 stanowisk.Znaczna część przedsiębiorców w obliczu kryzysu ekonomicznego zdecydowała się szukać oszczędności mrożąc płace – taki wniosek nasuwa się w pierwszej kolejności w trakcie lektury najnowszych – bo z lipca tego roku – danych o wynagrodzeniach w Polsce. Przyczyniła się do tego nie tylko konieczność cięcia kosztów na skutek spadku przychodów, ale także pogarszająca się koniunktura na rynku pracy. Wzrost bezrobocia, a co za tym idzie – nadwyżka wykwalifikowanych pracowników, zaowocowały z jednej strony spadkiem fluktuacji, z drugiej – obniżeniem oczekiwań finansowych wśród poszukujących pracy. W rezultacie aż 48,6% firm, wykorzystując zaistniałą zmianę w układzie sił na linii pracodawca – pracownik, nie udzieliła w roku 2009 żadnych podwyżek. Z kolei przedsiębiorcy, którzy na ten krok się zdecydowali, pozostali w swoich decyzjach niezwykle oszczędni, co złożyło się na zaledwie 2% - owy poziom wzrostu płac.
fot. mat. prasowe
Procent podwyżek realizowanych w latach 2008 i 2009 na poziomach zarządzania
Poza kadrą zarządzającą, spadek pensji dotknął także pracowników wszystkich szczebli zarządzania branży logistycznej, która na skutek kryzysu ucierpiała najmocniej. Co ciekawe, jedynie niewielki procent pozostałych pracodawców zdecydował się na redukcję płac zatrudnionej załogi. Dostrzegając negatywne konsekwencje takiego posunięcia dla utrzymania poziomu motywacji i zaangażowania pracowników, częściej sięgano po alternatywne sposoby uzyskiwania oszczędności: zawieszenie rekrutacji i szkoleń, wstrzymanie firmowych imprez i wyjazdów, ograniczenie dodatków pozapłacowych, bądź wprowadzenie limitów na służbowe telefony i samochody. Stąd też brak dramatycznych różnic w poziomie wynagrodzeń na przestrzeni ostatniego roku w zestawieniu płacy całkowitej dla większości pionów firmy.
fot. mat. prasowe
Średnia płaca całkowita w wybranych pionach funkcjonalnych [zł brutto]
Co przyniesie nam w kwestii płac nadchodzący rok 2010? Jak wskazują dane o planowanych podwyżkach stanowiące część Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, diametralnych zmian na rynku wynagrodzeń nie należy się na razie spodziewać. Pracodawcy nauczeni trudnymi doświadczeniami czasu kryzysu, pozostaną jeszcze ostrożni w odkręcaniu płacowego kurka, choć będą do niego sięgać w zdecydowanie większym stopniu niż w bieżącym roku.