eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaZwolnienie z pracy - co dalej?

Zwolnienie z pracy - co dalej?

2009-11-08 01:10

A więc ciosy zostały wymierzone. Jednego dnia użalasz się nad sobą, innego jesteś gotów do akcji. Kto wie, dokąd Cię ta droga zawiedzie? Nowe wyzwanie? Musisz się z nim zmierzyć - już dawno nie czułeś takiej mocy! A więc uwierz w siebie i wystartuj do akcji z pewnością siebie...

Przeczytaj także: Utrata pracy i co dalej?

Co teraz?

Pierwszy dzień przesiadujesz w domu i pozwalasz sobie na leniuchowanie, ale koniec z tym. Jest praca do zrobienia, plany do opracowania i co najważniejsze - posada do zdobycia. Jeżeli po zwolnieniu dostałeś odprawę, istnieje szansa, że wiesz już co zrobić z pieniędzmi. Zainwestuj, wydaj je lekką ręką, spłać długi – decyzja zależy od Ciebie, ale nie podejmuj jej pochopnie. Utrata pracy to adwokat stresu, dlatego warto rozważyć, jak ta sytuacja wpływa nie tylko na Ciebie, ale również na twoją rodzinę i bliskich. Jeżeli jesteś „w szoku”, możesz cierpieć z powodu ogólnego zniechęcenia lub braku koncentracji, równie dobrze z powodu bezsenności i bólu głowy wywołanego stresem.

Jedyną rzeczą, którą trzeba powtarzać w myślach jest to, iż aktywność jest kluczem do dobrego samopoczucia w zaistniałej sytuacji. Skoncentruj się na przyszłości i zaangażuj się w poszukiwanie pracy. Rozważ swoją przyszłą karierę – gdzie chciałbyś być za pięć czy dziesięć lat „Pierwszą rzeczą, którą należy pamiętać jest stara maksyma: „Nie panikuj!” – mówi Peter Stansible, dyrektor ds. rozwoju w ATM Consulting, który udziela rad osobom zwolnionym, odnośnie tego, jakie kroki powinni dalej podjąć. „To się przytrafia wielu osobom i wciąż się będzie przytrafiać, ale po zwolnieniu życie dalej się toczy, a wokoło jest mnóstwo pracy.” „Możesz zacząć od zdystansowania się i ogólnego spojrzenia na swoją sytuację. Po pierwsze bądź pewien, że nie jesteś sam.” – mówi Peter. „ Zacznij zbierać wszystkie myśli, umiejętności i zasoby oraz cofnij się o krok i znajdź trochę przestrzeni. Odnotuj te rzeczy lub znajdź kogoś, komu możesz się wygadać – albo jedno i drugie.”

„Wiele osób uważa, że zwolnienie jest w pewien sposób katalizatorem dla długo zalegających możliwości dokonania zmian życiowych. Jesteśmy wszyscy tak bardzo zajęci swoją pracą, że nawet nie myślimy o tym, czy robimy naprawdę to, co chcemy” – mówi Peter. „Jeżeli jesteś w stanie uniknąć panikarstwa i potrafisz dać sobie czas i przestrzeń, wtedy zwolnienie jest szansą, a nie problemem. Możesz rozważać różne opcje zamiast wracać do tego samego rodzaju zatrudnienia, ale wiele tu zależy od wieku i pozycji finansowej.”

„Nikt mnie nie kocha”

Negatywne uczucia i obawa, że pracodawcy mogą być sceptyczni w kwestii zatrudniania osoby, która została zwolniona są naturalne. Według Petera Stansbie, rzadko to stanowi problem. „Coraz częściej, ludzie na wszystkich etapach kariery mają pewne doświadczenia ze zwolnieniem, ponieważ zdarza się to im lub ich bliskim.” – mówi Peter. „Zwolnienie nie ponosi za sobą piętna, jak by się to mogło wydawać. Musisz skupić się na pozytywnych aspektach swojego CV i pomyśleć o tym z psychologicznego punktu widzenia.” Jeśli myślisz, że twoje perspektywy zawodowe zostały skrępowane poprzez fakt zwolnienia, zastanów się nad tym z innej strony: „dlaczego zostałeś przyjęty na pierwszym miejscu?” Gdzieś po drodze, ktoś w Ciebie zainwestował z powodu twojej wartości. Sam fakt zwolnienia nie oznacza, że stałeś się mniej wartościowy od innych.

„W rzeczywistości twoja natychmiastowa dyspozycyjność może działać na korzyść.” – mówi Geraldine Maxwell, HR manager w dużym wydawnictwie. „Wiele firm rekrutuje personel na zasadzie przejścia z pracy czasowej do stałej” – mówi, „co dla osób zatrudnionych na stałe może być niewykonalne.” Jeżeli zostałeś zwolniony i nie jesteś zobligowany okresem wypowiedzenia (co w tym przypadku rzadko się zdarza) jesteś automatycznie cenniejszym towarem na rynku. „Nawet w przypadku pracy stałej, możesz być bardziej atrakcyjny dla przyszłych pracodawców na dzisiejszym rynku, gdyż nie istnieje szansa, że przyjmiesz konkurencyjną ofertę od obecnego pracodawcy.” Tym niemniej i tak będą musieli konkurować o Ciebie ze wszystkimi innymi pracodawcami, którzy będą o Ciebie zabiegać!

 

1 2 3

następna

oprac. : HAYS HAYS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: