Polityka wynagrodzeń w firmach niejasna
2009-10-20 09:59
Procent firm, w których dana grupa pracowników rozumie politykę wynagrodzeń © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sposób wynagradzania i premia a absencja pracowników produkcji
Z badań Hay Group wynika, że na satysfakcję z pracy wpływa nie tylko wysokość płac, ale także przejrzystość i zrozumienie zasad wynagradzania.Zgodnie z prognozami analityków, dynamika wzrostu wynagrodzeń zmniejszy się w 2009 roku o ponad połowę i pod koniec 2009 r. wyniesie ok. 2,2%, co tworzy trudną dla pracowników i pracodawców sytuację. W warunkach zmian rynkowych ważną rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do kreowania i wdrażania polityki wynagrodzeń, a także właściwej komunikacji skierowanej do pracowników.
fot. mat. prasowe
Procent firm, w których dana grupa pracowników rozumie politykę wynagrodzeń
Niezbędnym elementem efektywnego i odpowiedzialnego podejścia do kreowania i wdrażania polityki płacowej jest współdziałanie kadry zarządzającej, działu HR oraz menedżerów liniowych. Jednak, jak wynika z badań Hay Group, nadal niewiele światowych firm uwzględnia rolę menedżerów w tym procesie:
- Tylko 19% światowych firm angażuje menedżerów w proces tworzenia programów wynagrodzeń,
- 30% światowych firm uważa, że menedżerowie zatrudnieni w ich przedsiębiorstwie potrafią efektywnie wdrażać programy wynagrodzeń całkowitych,
- 28% badanych jest zdania, że menedżerowie zatrudnieni w ich firmie potrafią efektywnie zarządzać wynagrodzeniami, adekwatnie do osiąganych wyników biznesowych.
Filozofia Responsible Rewards – wdrażana obecnie m.in. wśród firm z branży finansowej – oznacza kompleksowe podejście do systemu wynagrodzeń. Polega na zachowaniu klarownej polityki płacowej oraz stymulowaniu pracowników do zachowań spójnych z długofalową strategią firmy. Ważnym elementem odpowiedzialnej polityki wynagrodzeń jest także właściwa ocena wyników biznesowych osiąganych przez pracowników, a także zrozumienie i akceptacja systemu płac przez pracowników.
„System wynagrodzeń powinien być skonstruowany w taki sposób, aby pensje i bonusy otrzymywane przez pracowników różnych szczebli motywowały ich do zachowań spójnych z długoterminowym interesem całej organizacji oraz zwiększały jej przewagę rynkową. Tak skonstruowana strategia wynagradzania powinna być przede wszystkim przejrzysta, zrozumiała i akceptowalna dla pracowników. Warto pamiętać, że o ich zaangażowaniu decyduje również szereg aktywów niematerialnych firmy, które współgrają z trendem odpowiedzialnego wynagradzania. Można wśród nich znaleźć np. komfort pracy, tworzenie przyjaznej kultury organizacyjnej, możliwości rozwoju zawodowego, elastyczność oraz poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków” – podkreśla Mik Kuczkiewicz, Prezes Zarządu Hay Group Polska.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl