eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaPolityka wynagrodzeń w firmach niejasna

Polityka wynagrodzeń w firmach niejasna

2009-10-20 09:59

Polityka wynagrodzeń w firmach niejasna

Procent firm, w których dana grupa pracowników rozumie politykę wynagrodzeń © fot. mat. prasowe

W ciągu najbliższych dwóch lat nie ma szansy na realny wzrost płac w Polsce - prognozują bankowcy oraz eksperci rynku pracy. W trudnej dla pracowników i pracodawców sytuacji szczególnego znaczenia nabiera umiejętność weryfikacji polityki płacowej w oparciu o światowy trend "Responsible Rewards", polegający na odpowiedzialnym konstruowaniu systemu wynagrodzeń - podaje firma doradcza Hay Group.

Przeczytaj także: Sposób wynagradzania i premia a absencja pracowników produkcji

Z badań Hay Group wynika, że na satysfakcję z pracy wpływa nie tylko wysokość płac, ale także przejrzystość i zrozumienie zasad wynagradzania.

Zgodnie z prognozami analityków, dynamika wzrostu wynagrodzeń zmniejszy się w 2009 roku o ponad połowę i pod koniec 2009 r. wyniesie ok. 2,2%, co tworzy trudną dla pracowników i pracodawców sytuację. W warunkach zmian rynkowych ważną rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do kreowania i wdrażania polityki wynagrodzeń, a także właściwej komunikacji skierowanej do pracowników.

fot. mat. prasowe

Procent firm, w których dana grupa pracowników rozumie politykę wynagrodzeń

Procent firm, w których dana grupa pracowników rozumie politykę wynagrodzeń

Z badań firmy doradczej Hay Group wynika, że stopień rozumienia zasad przyznawania wynagrodzeń jest wciąż niewielki. Obecnie tylko w 35% przedsiębiorstw polityka wynagrodzeń jest rozumiana przez większość pracowników.

Niezbędnym elementem efektywnego i odpowiedzialnego podejścia do kreowania i wdrażania polityki płacowej jest współdziałanie kadry zarządzającej, działu HR oraz menedżerów liniowych. Jednak, jak wynika z badań Hay Group, nadal niewiele światowych firm uwzględnia rolę menedżerów w tym procesie:
  • Tylko 19% światowych firm angażuje menedżerów w proces tworzenia programów wynagrodzeń,
  • 30% światowych firm uważa, że menedżerowie zatrudnieni w ich przedsiębiorstwie potrafią efektywnie wdrażać programy wynagrodzeń całkowitych,
  • 28% badanych jest zdania, że menedżerowie zatrudnieni w ich firmie potrafią efektywnie zarządzać wynagrodzeniami, adekwatnie do osiąganych wyników biznesowych.
„Wielu przedstawicieli kadry zarządzającej postrzega wynagrodzenia przede wszystkim jako koszt, który ponieść musi organizacja, aby utrzymać się na rynku. Tymczasem kluczowe jest w tym przypadku zrozumienie, że właściwie skonstruowany system wynagrodzeń to przede wszystkim rodzaj inwestycji w kapitał ludzki. Trend Responsible Rewards polega na uświadomieniu firmom, że polityka wynagrodzeń nie tylko przynosi określoną stopę zwrotu, ale także pozwala integrować cele różnych grup pracowników z interesem całej firmy” – wyjaśnia Klaus Mittorp, ekspert Hay Group specjalizujący się w dziedzinie polityki wynagrodzeń.

Filozofia Responsible Rewards – wdrażana obecnie m.in. wśród firm z branży finansowej – oznacza kompleksowe podejście do systemu wynagrodzeń. Polega na zachowaniu klarownej polityki płacowej oraz stymulowaniu pracowników do zachowań spójnych z długofalową strategią firmy. Ważnym elementem odpowiedzialnej polityki wynagrodzeń jest także właściwa ocena wyników biznesowych osiąganych przez pracowników, a także zrozumienie i akceptacja systemu płac przez pracowników.

„System wynagrodzeń powinien być skonstruowany w taki sposób, aby pensje i bonusy otrzymywane przez pracowników różnych szczebli motywowały ich do zachowań spójnych z długoterminowym interesem całej organizacji oraz zwiększały jej przewagę rynkową. Tak skonstruowana strategia wynagradzania powinna być przede wszystkim przejrzysta, zrozumiała i akceptowalna dla pracowników. Warto pamiętać, że o ich zaangażowaniu decyduje również szereg aktywów niematerialnych firmy, które współgrają z trendem odpowiedzialnego wynagradzania. Można wśród nich znaleźć np. komfort pracy, tworzenie przyjaznej kultury organizacyjnej, możliwości rozwoju zawodowego, elastyczność oraz poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków” – podkreśla Mik Kuczkiewicz, Prezes Zarządu Hay Group Polska.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: