Zmiana pracy: czy przyjąć kontrofertę swojego pracodawcy?
2009-08-31 13:36
Przeczytaj także: Rezygnacja z pracy to poważna decyzja
Przed taką rozmowa warto dobrze się przygotować - bo okazuje się że pracownicy często wystawiani są na pokuszenie poprzez obecnych pracodawców dostając właśnie kontrofertę w postaci:- Podwyżki,
- Awansu bądź takiej obietnicy w odniesieniu do niedługiej przyszłości,
- Stworzenia nowego atrakcyjnego miejsca w strukturze firmy…
Okazuje się że kontroferta przedstawiana jest najczęściej nie ze wzglądu na to, co jest najlepsze dla Ciebie, ale co w danej chwili jest najlepsze właśnie dla firmy. Znalezienie kolejnego doświadczonego i cennego pracownika na tak trudnym rynku może okazać się nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim czasochłonne. Ponadto pozostawienie projektu, na którym pracujesz, czy też inwestycji, którą nadzorujesz bez opieki może przynieść firmie poważne straty. Tak naprawdę w interesie firmy jest zatrzymanie Ciebie w organizacji. Owszem, Twoja trudna rozmowa z pracodawcą może być uświadamiająca również dla drugiej strony - pytanie tylko, dlaczego dopiero w momencie, gdy chcesz odejść, firma robi wszystko by Ciebie zatrzymać? Taka decyzja nie jest podejmowana z dnia na dzień i zapewne nie raz wysyłałeś sygnały, że coś Ciebie w tej pracy frustruje. Czy dodatkowe profity związane z kontrofertą nie powinny już dawno zostać Ci przyznane w uznaniu jakości Twojej pracy?
Akceptacja kontroferty może być błędem między innymi dlatego, że zmienia się ocena Twojej osoby nie tylko w obliczu szefa, ale też współpracowników - chciałeś zrezygnować z tej pracy, ale jednak w niej pozostałeś. Zaufanie zostało podważone - trudno będzie dowieść lojalności wobec firmy i swojej grupy, skoro próbowałeś z niej odejść. Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione. Z perspektywy firmy - w trudnej sytuacji prawdopodobnie zwalniane będą osoby, które okazały się nielojalne. Z Twojej perspektywy - jeżeli było to tylko doraźna zmiana danego elementu pracy (np. podwyżka) zapewne da o sobie znać w niedługiej przyszłości.
Reasumując przyjęcie kontroferty nie jest dobrym krokiem, dlatego zanim w ogóle podejmiesz poszukiwania nowego pracodawcy zastanów się nad możliwościami, jakie daje Ci dzisiejsza praca. Warto to wszystko sobie wcześniej przeanalizować, być może podczas codziennej pracy porozmawiać z szefem o dręczących Cię problemach. Oceń zatem powody, dla których chcesz odejść, również powody, dla których postanowiłeś rozważyć propozycję pracy w innym miejscu oraz swoje cele zawodowe. Nigdy też nie traktuj kontroferty jako próby wymuszenia na pracodawcy atrakcyjniejszych warunków pracy. Taki szantaż rzadko kończy się sukcesem. Jeżeli już podejmiesz decyzję o zmianie konsekwentnie się jej trzymaj, bo błąd na ścieżce kariery może rzeczywiście dużo Cię kosztować.
oprac. : Agnieszka Suter / HAYS