Wynagrodzenia w handlu w 2008 roku
2009-08-27 01:50
Przeczytaj także: Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku
Najsłabiej zarabiającą grupą w branży handlowej, na poziomie 1 600 PLN, były osoby zatrudnione na stanowiskach kasjera i sprzedawcy. Najwyższe wynagrodzenie w wysokości 10 000 PLN otrzymali natomiast dyrektorzy ds. sprzedaży. W obszarze mediany dla całej branży handlowej uplasowali się kierownicy punktu/oddziału sprzedaży z wynagrodzeniem w wysokości 3 400 PLN. Niższe zarobki od nich otrzymywały osoby zajmujące stanowiska specjalisty ds. sprzedaży, handlowca, doradcy ds. sprzedaży, asystenta ds. sprzedaży i kasjera. Drugą pod względem liczności grupę stanowili kierownicy oddziałów, których pensja kształtowała się na poziomie 4 500 PLN. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wynagrodzenie całkowite przedstawicieli handlowych było wyższe niż kierowników oddziałowych. Zjawisko to można bardzo łatwo uzasadnić. W przypadku przedstawicieli handlowych pensja podstawowa wynosiła 2 300 PLN i była niższa niż kierowników działów 2 595 PLN. Wyższa była natomiast cześć ruchoma wynagrodzenia związana najczęściej z prowizją od sprzedaży.
fot. mat. prasowe
Najmniejszy udział premii w wynagrodzeniu całkowitym wystąpił na stanowisku sprzedawcy i wyniósł 14%, a największy dla przedstawiciela handlowego (33%). Wysoki udział premii odnotowano również wśród kierowników regionu sprzedaży w wysokości 32%. W porównaniu do wkładu części ruchomej w wynagrodzeniu całkowitym dla całej branży handlowej, który wynosił 20%, słabiej wypadają tylko trzy stanowiska: sprzedawcy kasjera oraz asystenta ds. sprzedaży.
Zróżnicowanie wynagrodzeń w branży handlowej było dość znaczne. Zależało ono od wielu elementów mających charakter bardziej jakościowy, tj.: pozycja pracownika w organizacji, rodzaj kapitału czy płeć. Osoby zatrudnione w firmach z przewagą kapitału zagranicznego otrzymywały wyższe wynagrodzenia niż zatrudnione w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału polskiego. Z czynników, które były rozważane w artykule, największy wpływ na wynagrodzenia miało wykształcenie pracownika, następnie wiek, staż pracy i wielkość przedsiębiorstwa. Dodać należy, że staż pracy silniej przekłada się na wynagrodzenie pracowników wyższych szczebli, a bardzo słabo na wynagrodzenie pracowników szeregowych.
Już po raz szósty portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z czołowymi portalami przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Dzięki wypełnieniu ankiety, już z początkiem przyszłego roku będą Państwo mogli porównać swoje dochody z zarobkami innych. Zapraszamy do udziału w badaniu..
![Jakie oferty pracy dorywczej pod koniec roku? Jakie wynagrodzenia? [© pixabay.com] Jakie oferty pracy dorywczej pod koniec roku? Jakie wynagrodzenia?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oferty-pracy/Jakie-oferty-pracy-dorywczej-pod-koniec-roku-Jakie-wynagrodzenia-249372-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Monika Wałaszek / wynagrodzenia.pl