System wynagrodzeń prezesów nieścisły
2009-07-07 09:33
Przeczytaj także: Zarobki prezesów spółek giełdowych w 2015 roku
Badanie Deloitte pokazuje, że krytyka wysokości wynagrodzeń szefów największych spółek nie zawsze jest uzasadniona. Eksperci przewidują, że w centrum uwagi akcjonariuszy w najbliższym czasie nie będą poziomy wypłat dla członków zarządów, a mechanizmy kształtujące wynagrodzenia i struktura pakietu, odbiegająca obecnie od europejskich trendów.Obecny kryzys unaocznił potrzebę głębszej analizy systemów wynagrodzeń członków zarządu. W związku z tym w centrum uwagi znalazły się dane przedstawiane w raportach rocznych spółek giełdowych. „Zakres informacji na temat wynagradzania członków zarządu ujawniany przez polskie spółki jest znacznie mniejszy niż zalecany przez Komisję Europejską i to, co prezentują firmy notowane na dojrzałych rynkach finansowych. Bez lepszej informacji o wynagrodzeniach zarządów trudno będzie o dalszą poprawę zaufania inwestorów do zarządzających spółkami” - komentuje Dariusz Kraszewski, partner zarządzający działem konsultingu w Deloitte.
Prezesi polskich dużych firm wynagradzani są inaczej niż w Europie Zachodniej, a informacje o ich zarobkach są bardziej skąpe niż u zachodnich kolegów. Zakres ujawnianych informacji o wynagrodzeniach członków zarządu w Polsce jest tylko niewiele większy niż na Ukrainie, w Bułgarii, Rumunii, czy na Węgrzech i mniej więcej na porównywalnym poziomie jak w Słowenii. Znacznie lepiej wypadają Austria i Niemcy, a prawdziwymi liderami są Wielka Brytania, Irlandia i Francja. Nic więc dziwnego, że dokonanie wiarygodnej analizy zarówno poziomów jak i struktury wynagrodzeń polskich zarządów sprawia trudności i przyczynia się do nasilenia głosów niezadowolenia z systemów wynagradzania kadr zarządzających.
„Nasze badanie wykazało, że wynagrodzenia prezesów największych polskich spółek giełdowych są wciąż znacznie niższe niż w Europie Zachodniej” – mówi Barbara Mierzejewska, ekspert od systemów wynagrodzeń w Deloitte.
Z badania Deloitte wynika, że średnio w 50 największych polskich spółkach giełdowych prezes zarobił w 2008 roku około 2 miliony zł. Średnie wynagrodzenie pierwszej dziesiątki najlepiej zarabiających prezesów jest znacznie wyższe i wynosi około 5 milionów zł. Z pierwszej dziesiątki, najwyżej plasuje się prezes Stalproduktu SA (7,7 miliona zł) a najniżej prezes Banku Handlowego (3,3 miliona), którego wynagrodzenie stanowiło około 40% uposażenia najlepiej zarabiającego.
Z analiz Deloitte wynika również, iż obiegowe opinie dotyczące poziomów wynagrodzeń w poszczególnych branżach nie pokrywają się z rzeczywistością. Biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzenia w relacji do wielkości firmy, średnio najwięcej zarabiają prezesi w mediach i przemyśle chemicznym, najmniej w telekomunikacji i informatyce.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl