eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaStudia podyplomowe i szkolenia: czy warto?

Studia podyplomowe i szkolenia: czy warto?

2009-06-26 13:58

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna - tak, warto inwestować w dodatkowe studia i szkolenia, warto inwestować w siebie. Dzisiejszy rynek inwestycyjny, jak również rynek pracy wymaga od osób z branży budowlanej i nieruchomości ciągłego podnoszenia kwalifikacji i "bycia na bieżąco" z nowinkami. Uczestnictwo w szkoleniach czy studiach to również bycie częścią danego rynku; to spotkania z grupą osób z danego sektora - wymiana wiedzy i doświadczeń oraz zdobywanie nowych kontaktów.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji a obowiązki pracodawcy

Obecna oferta studiów i szkoleń jest bardzo bogata i każdy znajdzie dla siebie to, co najbardziej go interesuje. W pierwszej kolejności skupię się na przedstawieniu najciekawszej według mnie oferty studiów podyplomowych dla osób z branży budowlanej i nieruchomości:

Studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami – studia z zakresu project management oferują uczelnie zarówno państwowe, jak i prywatne. Są to studia adresowane do kadry kierowniczej i specjalistycznej przedsiębiorstw biorących udział w złożonych przedsięwzięciach, np. budowlanych czy produkcyjnych. Studia mają charakter ogólny i skupiają się na takich zagadnieniach, jak: planowanie realizacji projektów, finansowanie projektów, zarządzanie ryzykiem projektów, kierowanie zespołem projektowym. Uczestnik tych studiów z pewnością zapozna się z podstawowymi narzędziami służącymi zarządzaniu projektami, będzie miał okazję szukać rozwiązań dla przedstawionych problemów, które występują w codziennym zarządzaniu projektami, na koniec zaś jego zadaniem będzie napisanie pracy, która w sposób praktyczny nawiąże do zagadnień z zakresu zarządzania projektami. Rekrutacja na te studia w większości przypadków jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń.

Studia podyplomowe dla pracowników branży budowlanej i nieruchomości organizowane przy udziale dwóch uniwersytetów z Wielkiej Brytanii. Są to studia podzielone na dwa moduły. Pierwszy z nich adresowany jest do osób z branży budowlanej i nakierowany jest na zagadnienia z zakresu zarządzania projektami oraz zarządzania kosztami i analizy kosztów inwestycji. Drugi moduł skierowany jest do osób z branży nieruchomości i dotyczy zagadnień z zakresu inwestowania, wyceny, finansów i zarządzania nieruchomościami. Studia trwają dwa lata w trybie dwóch dni zajęć w tygodniu. Dodatkowo studenci jeden tydzień spędzają w Wielkiej Brytanii, gdzie pod okiem profesjonalistów z branży rozwiązują w grupach zaczerpnięte z życia studia przypadków. Te studia zapewniają zapoznanie się z najnowszymi modelami zarządzania stosowanymi w branży budowlanej i nieruchomości, zapewniają uczenie się od najlepszych w branży w oparciu o program i metodologię nauczania dwóch najlepszych uniwersytetów z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo otwierają drzwi dla tych, którzy chcą zdobyć tytuł RICS. Aby stać się ich członkiem należy wykazać się certyfikatami znajomości języka angielskiego (np. Cambridge Certificate in Advanced English – CAE, Test of English as a Foreign Language – TOEFL), być pracownikiem firmy z branży budowlanej bądź nieruchomości oraz posiadać studia wyższe związane z branżą.

Dyplomowany Specjalista Inwestycji Komercyjnych (CCIM – Certified Commercial Investment Member) – tematyka kursów skupia się na analizie nieruchomości komercyjnych. Szkolenia obejmują analizę finansową, analizę rynkową, analizę decyzji użytkownika oraz analizę inwestycji komercyjnych na rynku nieruchomości. Aby ubiegać się o tytuł CCIM należy ukończyć wszystkie kursy podstawowe, zdać egzamin końcowy obejmujący wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz wykazać się odpowiednią praktyką na rynku nieruchomości komercyjnych. Tytuł CCIM jest nazywany “doktoratem z komercyjnego rynku nieruchomości”. Wyłącznym organizatorem kursów CCIM i egzaminów w Polsce, w oparciu o porozumienie podpisane z Instytutem CCIM z Chicago, jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

Szkolenia w przeciwieństwie do studiów podyplomowych nakierowane są na jedno aktualne w danym momencie zagadnienie. Ich oferta jest tańsza i bardziej urozmaicona. Za przykłady tematów szkoleń niech posłużą np. takie:
  • Dokumentacja projektowa i kosztorysy w zamówieniach publicznych
  • Inwestowanie w nieruchomości a rozliczenia podatkowe
  • Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych
  • Praktyczne aspekty zawierania umów o roboty budowlane
  • Warunki kontraktowe FIDIC

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: