Jak zaplanować swoją karierę?
2009-06-18 14:06
Przeczytaj także: Kariera zawodowa: jak otworzyć nowy rozdział?
Tajemnicą Poliszynela nie jest fakt, iż od lat profesje dziedzin takich jak prawo, informatyka, ekonomia czy inżynieria są niejako gwarancją satysfakcjonujących zarobków i perspektyw osiągnięcia sukcesu zawodowego. Nie każdy z nas posiada jednak predyspozycje, aby we wspomnianych wyżej profesjach odnaleźć swoją pasję i czerpać z nich satysfakcję. Dlatego też radząc młodej osobie jak planować karierę zawodową powiedziałbym, że jedną z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszą kwestią, jest uzyskanie świadomości własnych predyspozycji, celów życiowych i sposobów na ich osiągnięcie. W jaki sposób to zrobić? Z pewnością pomocne okażą się rozmowy z dorosłymi i poznanie ich doświadczeń związanych z pracą zawodową.
Dobrym pomysłem wydaje się też być wykonanie testów kompetencyjnych i osobowościowych, których szeroka gama oferowana jest obecnie przez poradnie psychologiczne i prywatne firmy doradztwa personalnego. Ponadto śledzić można specjalistyczne fora internetowe, portale pracy oraz doradztwa personalnego. Informacje tam znalezione są zazwyczaj aktualne i obrazują trendy oraz tendencje obecne w danym momencie na rynku pracy, a co z za tym są w stanie zasugerować, w jakich dziedzinach życia zawodowego warto się będzie rozwijać. Uzyskanie tak cennej wiedzy na temat swój oraz rynku pracy z pewnością ułatwi rozpoczęcie profilowania własnej drogi zawodowej. Pozostanie nam tylko konsekwencja w dążeniu do obranego celu.
Innym ważnym aspektem projektowania kariery zawodowej jest obranie szerokiej perspektywy siebie w kontekście zajmowanych w przyszłości posad. W przypadku, gdy nie mamy sprecyzowanych planów związanych z naszą karierą, koniecznym jest, abyśmy nieustannie monitorowali sytuację na rynku pracy i umiejętnie się do niej dostosowywali. Nadążanie za jego dynamiką wiązać się może z koniecznością zmiany aktualnego na dany moment profilu nauki. Jeżeli zmiana taka jest wykluczona, przydatne będzie uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach poszerzających nasze kompetencje, w obszarach wiedzy, które są w danej chwili "na topie". Niezaprzeczalną zaletą takiego rozwiązania jest brak zaburzeń głównego kierunku edukacji. Wspomniane szkolenia organizowane są przez placówki oświatowe, prywatne firmy szkoleniowe, firmy doradztwa personalnego oraz samych pracodawców, a informacje o nich z pewnością znaleźć można w Internecie.
Rozbudowywanie sieci kontaktów interpersonalnych, czyli tak zwany "networking", stanowi także ważny składnik procesu planowania kariery zawodowej. Jeff Taylor i Doug Hardy, autorzy książki "Jak efektywnie poszukiwać pracy" piszą: „Relacje jakie masz z ludźmi, wykonując swoją pracę, są tak samo ważne jak Twoje umiejętności”. Tak więc, utrzymywanie pozytywnych kontaktów z jak największą liczbą osób, zarówno współpracowników jak i osób spoza tego kręgu, może przynieść nam niewyobrażalne korzyści. Nie mówię tu oczywiście o bezkompromisowym wykorzystywaniu innych w celu osiągnięcia obranych celów. Warto budować pozytywne relacje z każdym, ponieważ nigdy nie wiadomo jak i kiedy skrzyżują się ludzkie losy. Być może ktoś, z kim pozostawaliśmy w dobrych stosunkach w przeszłości stanie kiedyś na naszej drodze do zawodowego raju. Z pewnością nie chcielibyśmy mieć w nim wtedy wroga.
Przeczytaj także:
Planowanie kariery w Nowym Roku
oprac. : HAYS
Więcej na ten temat:
kariera zawodowa, praca zawodowa, planowanie kariery zawodowej, plany na przyszłość