eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaKariera w bankowości i finansach

Kariera w bankowości i finansach

2009-05-27 12:28

Sektor bankowy odgrywa w systemie finansowym kluczową rolę. Dobra koniunktura w gospodarce i rekordowa liczba kredytów mieszkaniowych sprzyjała w ostatnim czasie jego znacznemu rozwojowi. Skutkiem tego jest ciągły wzrost ilości ofert pracy w bankach, które dzisiaj wręcz rywalizują między sobą o specjalistów z doświadczeniem i menedżerów oraz na niespotykaną już od dawna skalę poszukują sprzedawców usług finansowych.

Przeczytaj także: Jak ślad cyfrowy może wpłynąć na twoją karierę?

Jak wynika z danych NBP, w zeszłym roku (2006) banki zwiększyły liczbę pracowników o prawie 4 tys. osób. Takiej skali wzrostu nie było na tym rynku od prawie dziesięciu lat, nawet na końcu lat 90., kiedy koniunktura w bankowości była nadzwyczaj dobra. Różnice widać nawet w poszczególnych kwartałach poprzedniego roku. Przyczyniły się do tego dobre wyniki finansowe banków, rozszerzanie działalności operacyjnej związanej z rosnącym popytem na kredyty ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, wzrost sprzedaży funduszy inwestycyjnych, przygotowania do wprowadzenia Nowej Umowy Kapitałowej oraz ciekawe perspektywy rozwoju. Do tego wielu analityków jest zdania, że w tym roku liczba pracowników zwiększy się jeszcze bardziej niż w ubiegłym.

Zwiększenie zatrudnienia odnotowano głównie w dynamicznie rozwijających się średnich bankach detalicznych, działających na rynku kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Wzrosło także zatrudnienie w większości największych banków (redukcje zatrudnienia mają miejsce na przykład w przygotowujących się do połączenia Pekao SA i BPH). Ale nie tylko banki, lecz także prężnie rozwijające się w ostatnim czasie instytucje parabankowe (SKOKi) oferują wiele wakatów. Tam też można upatrywać swoich szans na rozwój.

Nie tylko finansiści

Chcąc podjąć pracę w bankowości otrzymujemy do wyboru szeroki wachlarz stanowisk, które wiążą się z różnym zakresem wymagań i obowiązków oraz z różnym stopniem odpowiedzialności. Na stanowiska specjalistów i menedżerów poszukuje się głównie osoby z wykształceniem ekonomicznym, które znają zasady funkcjonowania banków. Jednak w nowoczesnej instytucji finansowej bez problemu zatrudnienie znajdą też specjaliści z innych dziedzin. Na przykład do wprowadzania nowoczesnych, elektronicznych systemów dystrybucji swoich usług banki potrzebują ludzi z wykształceniem techniczno-informatycznym. W prowadzeniu działalności gospodarczej potrzebna jest bankom obsługa prawna. A do działu HR niezbędni będą specjaliści zarządzania zasobami ludzkimi i psycholodzy. Przykładów można mnożyć. Jeśli nie jesteś ekonomistą, a interesuje Cię praca w banku, powinieneś spróbować swoich sił w tej branży.

Dodatkowo ostatni boom na kredyty sprawił, że banki na ogromną skalę poszukują sprzedawców produktów finansowych, doradców i przedstawicieli bankowych. Do obowiązków takich osób należy głównie promocja oferty banku, pozyskiwanie klientów, zachęcanie ich do kupna i doradzanie im odpowiedniej oferty. Nietrudno zauważyć, że od pewnego czasu od kandydatów na te stanowiska nie wymaga się kierunkowego wykształcenia.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: