eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaCzęsta zmiana pracy: czy warto?

Częsta zmiana pracy: czy warto?

2009-05-22 14:05

Przeczytaj także: Rezygnacja z pracy to poważna decyzja


Najmniej pożądaną grupą kandydatów są osoby kierujące się jedynie motywacją finansową przy zmianie pracy. W obliczu kontroferty pracodawca nie może odwołać się do innych narzędzi jak tylko przydzielenie podwyżki przy jednoczesnym braku pewności, czy ta osoba nie zostanie ponownie skuszona inną ofertą za krótki czas. Kierowanie się jedynie motywacją finansową jest niebezpieczne również dla samych pracowników, gdyż oprócz wysokiego wynagrodzenia mogą oni nic nie zyskać, a nawet stracić, jeśli wymagania nowego pracodawcy okażą się zbyt wygórowane, a każdy dzień stanie się tylko ciężarem, co będzie się wiązało z kolejną decyzją o zmianie pracy.

Równie niekorzystne jak częsta zmiana pracy jest pozostawanie w jednej firmie przez zbyt długi okres. Rozważna i rozsądna zmiana pracy przybliżająca daną osobę do określonego celu zawodowego świadczy o jej wysokich kompetencjach, o jej zdolności do adaptacji, wszechstronności czy ambicji. Tak samo jak zbyt krótkie staże w różnych organizacjach kontrowersje budzi zbyt długi czas spędzony w jednej firmie, zwłaszcza gdy dana osoba pracuje cały czas na jednym stanowisku, ma ten sam zakres obowiązków. Najbardziej pożądany przez pracodawców jest stabilny okres zatrudnienia w danej firmie wraz z zaznaczonymi okresami awansów. Jeśli ktoś ma poczucie, że okres rozwoju w danej firmie dla niego się zakończył, powinien podjąć decyzję o zmianie, która jednak niekoniecznie musi być równoznaczna ze zmianą pracodawcy. Korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy jest powierzenie pracownikowi nowego zakresu obowiązków, zmiana stanowiska bądź zmiana działu. W ten sposób zagwarantowany jest dalszy rozwój i nowe wyzwania bez konieczności zmiany pracodawcy.

Im szybciej rozwijająca się branża, tym krótsze okresy zatrudnienia są wybaczalne; im branża jest stabilniejsza, tym dłuższy okres zatrudnienia jest wymagany i oczekiwany od kandydatów do pracy. Choć istnieje większa otwartość i tolerancja częstych zmian miejsca pracy, należy pamiętać, że w każdej branży pracodawcy poszukują pracowników lojalnych, którzy wniosą długookresowy wkład w rozwój firmy. Nawet jeśli poszukujemy stabilizacji w życiu zawodowym i postrzegamy zmianę pracy jako bardzo stresującą, nie chroni nas to przed częstymi decyzjami o zmianie pracodawcy - po pierwszej zmianie perspektywa szybko się zmienia, człowiek staje się bardziej odważny, a zmiana pracy o wiele łatwiejsza. Należy uważać, aby zmiana pracy nie następowała co pół roku bądź co rok. Podejmując pracę na nowym stanowisku, należy być przekonanym, czego się po tej zmianie oczekuje i czy jest się gotowym na zmianę dotychczasowego stylu życia.

poprzednia  

1 2

oprac. : Agnieszka Jurkowska / HAYS HAYS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: