Działania 6.2. - wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia
2009-05-21 13:16
Przeczytaj także: Nie wykorzystujemy unijnych pieniędzy
A teraz po kolei. W 2009 r. na dotacje dla początkujących przedsiębiorców przeznaczonych jest około 59 mln euro. Aby móc starać się o dofinansowanie startu naszego biznesu koniecznym jest przejście cyklu kilku bezpłatnych szkoleń i skorzystanie z usług doradczych jako uczestnik projektu. Każda osoba może wnioskować maksymalnie o 40 tys. zł. Przyszłym przedsiębiorcom oferowana jest pomoc w postaci:
- środków finansowych na rozpoczęcie działalności w wysokości do 40 tys. lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej;
- wsparcia pomostowego, wypłacanego miesięcznie przez okres 6 miesięcy, w kwocie nie przekraczającej równowartości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji. Istnieje możliwość przedłużenia o kolejne 6 miesięcy wypłacania pomostowego wsparcia w uzasadnionych przypadkach;
- wsparcia pomostowego w formie doradztwa oraz pomocy w efektywnym wykorzystaniu dotacji;
- szkolenia i doradztwa (indywidualnego i grupowego) umożliwiającego uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującego takie zagadnienia jak np. prowadzenie księgowości, marketing, przepisy BHP, prawo handlowe, prawo cywilne, wdrażanie i obsługa programów użytkowych związanych z prowadzeniem działalności. Doradztwo oferuje opracowanie indywidualnego programu dla każdego uczestnika projektu oraz dobór odpowiednich metod pozwalających na zdobycie wiedzy o prowadzeniu firmy.
Preferowani bezrobotni z obszarów wiejskich
Uprawnione do startu po unijne pieniądze są wyłącznie te osoby fizyczne, które nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu roku przed złożeniem wniosku o dotację. Przy czym Unia rekomenduje przydzielanie wsparcia osobom pozostającym bez zatrudnienia przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Najlepiej jeśli są to ludzie młodzi (do 25 roku życia), bądź starsi (powyżej 45 roku życia), którzy pochodzą z gmin wiejskich, miejsko - wiejskich, bądź miast do 25 tys. mieszkańców.
W dobrej sytuacji są też kobiety, zwłaszcza jeśli wchodzą po raz pierwszy lub też powracają na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci. Osoba, która chciałaby uzyskać dotację na rozwój przedsiębiorczości w działaniu 6.2 programu Kapitał Ludzki powinna zgłosić się do udziału w projekcie realizowanym przez tzw. beneficjenta, który otrzymał na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Beneficjentami są zazwyczaj instytucje rynku pracy, w tym publiczne służby zatrudnienia, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości, agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, jednostki naukowe i badawcze. Beneficjenci sami rekrutują przyszłych przedsiębiorców. Najczęściej przez zamieszczenie ogłoszenia w prasie i Internecie.
Pozyskane środki finansowe mogą zostać wyłącznie przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z zakupem środków trwałych np. maszyn, sprzętu (w tym również środków transportu z wyłączeniem podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów); zakupem wartości niematerialnych i prawnych, np. licencji, oprogramowania; zakupem środków obrotowych, np. materiałów, towaru; kosztami prac remontowo-budowlanych. Pieniądze powinny być przeznaczone na wydatki inwestycyjne, a nie na pokrycie kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem działalności. Uzyskane wsparcie pomostowe można natomiast przeznaczyć wyłącznie na pokrycie obligatoryjnych opłat związanych z prowadzeniem firmy, np. składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusze poza ubezpieczeniowe.
oprac. : Rafał Pałgan / Fundusze Europejskie