Pracownik szeregowy: zarobki 2008
2009-05-26 13:48
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Miło nam oddać do Państwa rąk wyniki piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Tradycyjnie już przeprowadziliśmy je wraz z czołowymi polskimi portalami (onet.pl, pracuj.pl, gazetapraca.pl, wp.pl, kariera.com.pl, bankier.pl). Wciąż jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. W 2008 roku uczestniczyło w nim 58 500 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 55 111 osób.Jak co roku przypominamy, że w badaniu dominują ludzie młodzi. 75,7% badanych ma nie więcej niż 35 lat, w tym 53,8% ma nie więcej niż 30 lat. Równie ważna jest informacja, że 78,7% to osoby z wykształceniem wyższym (w tym licencjat). Czynniki te w znaczący sposób wpływają na wyniki. Prosimy więc pamiętać, że prezentowane dane dotyczą głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do Internetu.
Jak co roku, przypominamy również, że prezentując dane liczbowe posługujemy się głównie medianą, gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje populację badaną. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 Polaków zarabia poniżej średniej, co może być przyczyną błędów interpretacyjnych. Mediana natomiast jest wartością dzieląca badaną populację na pół. Jeżeli w tekście nie zaznaczono inaczej, to wartości zawarte w tabelach i wykresach należy traktować jako mediany.
Dane podstawowe
Tabela 1 zawiera informacje o wynagrodzeniach na poszczególnych poziomach zarządzania. Płace połowy pracowników szeregowych znajdują się w przedziale od 1 714 PLN do 3 350 PLN, zaś mediana to 2 400 PLN. Starsi specjaliści zarabiają dwa razy więcej (4 800 PLN), zaś dyrektorzy cztery razy więcej (9 600 PLN). W grupie pracowników szeregowych występują najmniejsze rozpiętości płacowe pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi osobami. Na tym szczeblu zarządzania udział premii w zarobkach jest najniższy i wynosi 15%. Warto zauważyć, iż wraz ze wzrostem poziomu zarządzania rośnie udział premii w wynagrodzeniu całkowitym. 21% dochodów dyrektorów i zarządu to wynagrodzenie zmienne.
fot. mat. prasowe
oprac. : Iwona Strzępek / wynagrodzenia.pl