eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaJak założyć firmę?

Jak założyć firmę?

2009-03-12 13:54

Przeczytaj także: Własna firma - droga do sukcesu


Innym ważnym podatkiem jest podatek od towarów i usług potocznie nazywany podatkiem VAT. Ten podatek płacimy codziennie nabywając towary względnie usługi. Jeżeli wejdziemy w system VAT-u będziemy mieli prawo odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu od podatku należnego, który uwzględniamy w fakturach sprzedaży. Jednak rozliczanie podatku VAT nie jest już procesem łatwym. Ustawa o podatku od towarów i usług jest skomplikowana, przepisy ciągle się zmieniają, a do tego dochodzi nam comiesięczne względnie kwartalne składanie deklaracji VAT-7. Kłopotliwa może być też ewidencja, gdyż wymagane jest prowadzenie rejestrów VAT. Można też wybrać zwolnienie z podatku VAT ale należy pamiętać że graniczną kwotą która zobowiązuje nas do wejścia w system VAT jest kwota 10 000 EUR.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wypełnić druki. Podstawowe z nich to:
  • ZFA jest to zgłoszenie płatnika składek kiedy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna,
  • ZPA jest to zgłoszenie płatnika składek kiedy przedsiębiorcą jest spółka cywilna,
  • ZUA zgłoszenie osoby do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZZA zgłoszenie osoby ubezpieczonej tylko do ubezpieczenia zdrowotnego- w przypadku gdy przedsiębiorca jest już ubezpieczony z innego tytułu.

Do bezpłatnego pobrania:
- Druk ZUS ZUA
- Druk ZUS ZZA
- Druk ZUS ZFA
- Druk ZUS ZPA
- Druk ZUS DRA

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest bezpłatna. Wiąże się ona ze składaniem deklaracji do ZUS. W najprostszej wersji jest to druk DRA. Terminy składania deklaracji do ZUS to 10 dzień miesiąca w przypadku gdy prowadzimy sami działalność gospodarczą i 15 dzień miesiąca gdy prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej i ta spółka jest płatnikiem składek.

Państwowa Inspekcja Pracy

Jeżeli zatrudniamy pracowników mamy 30 dni na powiadomienie o tym fakcie Państwową Inspekcję Pracy oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie pracowników. Należy pamiętać że pracodawca musi zapewnić warunki socjalno-sanitarne pracownikom oraz stanowisko pracy.

Sanepid

W niektórych przypadkach sanepid musi wyrazić zgodę na prowadzenie działalności w określonym miejscu. Dotyczy to zwłaszcza sklepów spożywczych, restauracji, placówek gastronomicznych różnego typu, czy na przykład gabinetu kosmetycznego. Należy złożyć odpowiedni wniosek w sanepidzie wraz z dokonaną inwentaryzacją pomieszczeń. Na tak złożony wniosek sanepid reaguje wizytą w miejscu gdzie będzie działalność prowadzona. Na podstawie takich oględzin wydawana jest decyzja. Jeżeli wszystkie warunki będą spełnione będziemy mogli rozpocząć wykonywanie działalności i realizować zamierzone cele.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: