Przeczytaj także:
Własna firma - droga do sukcesu
Otwarcie rachunku bankowego firmowego jest niezwykle proste. Banki wymagają dołączenia do wniosku o otwarcie rachunku różnych dokumentów, w tym:
-
dowodu osobistego,
-
kserokopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (wraz z oryginałem do wglądu),
-
kserokopii decyzji o nadaniu numeru REGON i numeru NIP (wraz z oryginałami do wglądu).
Koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku bankowego nie są duże i wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.
Pieczęć firmowa jest również wymagana. Znakuje się nią większość dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pieczęć powinna zawierać numery identyfikacyjne przedsiębiorstwa. Oto one:
-
numer identyfikacji podatkowej NIP,
-
numer REGON,
-
"firmę" czyli nazwę pod którą prowadzona jest działalność gospodarcza,
-
adres siedziby, numery telefonów i faxów.
Samo wykonanie pieczęcie trwa kilkanaście minut. Jednostki wykonujące taką usługę są znakomicie zorientowane jak pieczęć firmowa powinna wyglądać i chętnie służą pomocą oraz doradztwem przy projektowaniu wyglądu takiej pieczęci. Koszt związany z wykonaniem pieczęci to przedział od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od standardu mechanizmu i wielkości.
Urząd Skarbowy
Według miejsca zamieszkania osoby fizycznej względnie miejsca siedziby spółki cywilnej rejestrujemy działalność gospodarczą w urzędzie skarbowym. Zwrócić należy uwagę w tym miejscu na dwa podatki:
-
podatek dochodowy od osób fizycznych
-
podatek od towarów i usług VAT.
Jeżeli chodzi o wybór formy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do wyboru kilka opcji w zależności od zapotrzebowania podatnika, oto one:
-
podatek płacony w formie karty podatkowej,
-
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
-
zasady ogólne z podatkiem dochodowym płaconym według skali progresywnej,
-
zasady ogólne z liniowym 19% podatkiem dochodowym.
Wybór należy do podatnika. Radzę, aby dobrze przemyśleć wybór formy opodatkowania i odpowiednią opcją podatku, aby w pełni korzystać z możliwych ulg, odliczeń i kosztów uzyskania przychodu. Najprostszą formą jest oczywiście karta podatkowa. Podatek płaci się co miesiąc w stałej wysokości określonej na podstawie decyzji urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że nie każda wykonywana działalność może być opodatkowana kartą podatkową podobnie z resztą jak w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku obliczamy sami podatek i uiszczamy zobowiązanie w urzędzie skarbowym. Stawki podatku są małe ale podkreślam iż w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma kosztów uzyskania przychodów. Kolejnym wariantem jest podatek liniowy ze stawką podatku 19%. Należy pamiętać, że wybranie liniowej formy opodatkowania wiąże się z utraceniem prawa do ulg odliczanych od dochodu i podatku z działalności gospodarczej, oraz do możliwości wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem. Wreszcie do wyboru mamy zasady ogólne ze skalą podatkową. Jest to najbardziej typowe rozwiązane dające wszelkie możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu czy odliczania kwot od dochodu lub podatku. Rozwiązanie to daje możliwość rozliczania się na przykład ze współmałżonkiem ale z kolei rodzi obowiązki prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.