Jak założyć firmę?
2009-03-12 13:54
Przeczytaj także: Własna firma - droga do sukcesu
W skrócie poniżej przedstawię do jakich instytucji należy się zgłosić. Kolejność nie jest przypadkowa:- Urząd Miasta względnie Gminy,
- Urząd Statystyczny,
- Bank, pieczątka,
- Urząd Skarbowy,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Państwowa Inspekcja Pracy
- Sanepid
Urząd Miasta lub Gminy to miejsce, gdzie należy zgłosić działalność gospodarczą i otrzymać odpowiednie zaświadczenie. W urzędzie tym prowadzony jest zazwyczaj Wydział Ewidencji Działalności Gospodarczej, do którego zgłaszają się wszystkie osoby fizyczne i spółki osób fizycznych. W przypadku spółki cywilnej każdy wspólnik oddzielnie zgłasza się po zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwę firmy, PESEL, adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres siedziby firmy, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), miejsce wykonywania działalności, datę rozpoczęcia działalności. Data rozpoczęcie działalności jest o tyle istotna, że niesie za sobą obowiązki podatkowe i księgowe. Zaświadczenie wydawane jest przez urząd od ręki, ewentualnie w ciągu kilku dni. Wpis jest odpłatny. Opłata za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wynosi 100 zł.
Urząd Statystyczny
W ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej należy zgłosić się do Urzędu Statystycznego po wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, czyli po tak zwany REGON. Niezbędne jest wypełnienie druku RG-1, który jest dostępny w urzędzie. Do wypełnienia druku RG-1 potrzebne będą takie informacje jak: nazwa i adres siedziby, nazwisko i imię oraz miejsce zamieszkania, PESEL, rodzaj wykonywanej działalność ze wskazaniem rodzaju głównej działalności, data rozpoczęcia działalności gospodarczej, nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru wraz z nadanym przez ten organ numerem. Do złożenia wniosku RG-1 potrzebne będą natomiast:
- kserokopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał dokumentu do wglądu),
- dowód osobisty.
Bank, pieczątka
Ustawa o działalności gospodarczej wymaga, aby każdy przedsiębiorca posiadał rachunek bankowy. Za pośrednictwem tego rachunku regulowane są zobowiązania wobec:
- urzędu skarbowego (podatek VAT, podatek PIT),
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (składki na fundusz pracy, składki na fundusz ubezpieczeń społecznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne),
- kontrahentów,
- pracowników.
oprac. : Kariera.pl