eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPoszukiwanie pracy: jak czytać ogłoszenia o pracę?

Poszukiwanie pracy: jak czytać ogłoszenia o pracę?

2009-02-26 13:58

Przeczytaj także: Oferty pracy online: na co zwracamy uwagę?


Rodzaj oferty

Częste ukazywanie się podobnej oferty pracy może oznaczać, że firma ma kłopoty z pozyskaniem pracowników lub jest tak duża rotacja na danym stanowisku. Jeśli zobaczymy interesujące nas ogłoszenie sprawdźmy, czy nie ukazywało się przez ostatni rok co tydzień. Jeśli szukasz stałej pracy, to unikaj ogłoszeń, z których jasno wynika, że jest to praca dodatkowa. Wszystkie ogłoszenia ze sztucznymi zachętami do podjęcia pracy, typu: "tylko u nas", "ogromne zyski", "10 tyś w miesiąc bez wysiłku" mogą oznaczać, że na dane stanowiska brak jest chętnych a to są tylko obietnice. Kobiety szczególnie muszą uważać na ogłoszenia, które pod pozorem dobrej oferty kryją w sobie zagrożenia. Jak można wierzyć w ogłoszenie typu: "kelnerki do klubu bez znajomości języka". Wszyscy są narażeni na wykorzystywanie w pracy. Szczególnie uważnie należy podchodzić do ofert z innych krajów. Polacy wykorzystywani sa na plantacjach, na budowach a dziewczyny w klubach nocnych.

Warto zapoznać się ze stroną www.strada.org.pl, na której znajdziemy informacje, co należy zrobić przed wyjazdem do pracy i jak uniknąć pracy przymusowej.

Jak czytać ogłoszenie?


Firma podaje swoją nazwę w ogłoszeniu:

Sprawdź czy ma stronę WWW. Wejdź na stronę i spróbuj ocenić wiarygodność i solidność pracodawcy. Brak strony - wpisz nazwę firmy w wyszukiwarkę internetową. Na pewno znajdziesz jakieś informacje. Szukaj na forum o pracy, jeśli brak jest informacji na temat danej firmy, to zadaj pytanie. Może znajdzie się ktoś, kto ci coś poradzi. Do wszystkich wiadomości podchodź sceptycznie. Zła opinia o pracodawcy nie musi być rzetelna, a ktoś kto wychwala ofertę pracy, czy też pracodawcę może być jego przedstawicielem, który stara się przyciągnąć ludzi do pracy. Tak działają np. firmy, które rekrutują do pracy w akwizycji. Na forach internetowych zauważysz mnóstwo złych opinii przeplecionych z wychwalaniem danego pracodawcy. Kieruj się zdrowym rozsądkiem a jeśli trzeba skontaktuj się bezpośrednio z kimś, kto w danej firmie już pracuje.

Firma nie podaje w ogłoszeniu swojej nazwy.

Nie należy się bać ogłoszeń bez nazwy pracodawcy. Jest to częsta praktyka, która pozwala uniknąć niepotrzebnych ofert. Firmy pośredniczące zajmują się pierwszą selekcją kandydatów. Dlaczego niektórzy pracodawcy unikają podawania swojej nazwy? Przyczyn może być co niemiara - korzystają z wyspecjalizowanej firmy rekrutującej, nie chcą, żeby obecni pracownicy wiedzieli o nowej rekrutacji (niestety czasami jest to forma poszukiwania zastępstwa), pracodawca nie chce zostać zasypany niepotrzebnymi dokumentami, mailami, osobistymi wizytami. W takim przypadku sprawdzaj dokładnie treść ogłoszenia. Musi być rzetelna, wiarygodna. Dokładnie określać obowiązki i wymagania oraz korzyści z podjęcia danego zajęcia. Możesz zawsze wysłać zapytanie do firmy pośredniczącej w rekrutacji. Może nie uzyskasz dokładnych danych firmy, ale zorientujesz się, czy oferta jest skierowana do ciebie.

Dobre ogłoszenie:
  • zamieszczone w wiarygodnym i sprawdzonym źródle, ogłoszenia płatne,
  • precyzyjnie określone wymagania od kandydata,
  • dokładny opis obowiązków,
  • określa korzyści, jakie wynikają z podjęcia pracy,
  • idealne ogłoszenie zawiera pensję oraz dodatkowe uposażenia,

oprac. : Kariera.pl Kariera.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: