Jak reagować na mobbing w pracy?
2009-02-05 14:03
Przeczytaj także: Mobbing w pracy: jakie masz prawa?
Alternatywą dla sądu jest Państwowa Inspekcja Pracy - instytucja powołana do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy. Możesz złożyć skargę do PIP - u , który zobowiązany jest podjąć interwencję w formie kontroli. W przypadku uznania Twojej skargi za zasadną, otrzymasz taką informację na piśmie, co stanowić będzie kolejny dowód w sprawie. Po dokonanych w trakcie kontroli ustaleniach PIP może również pouczyć pracodawcę lub ukarać go karą pieniężną. Jest szansa, że wskutek działań tej instytucji sytuacja w firmie poprawi się.
Jeśli nie możesz poradzić sobie z emocjami i stresem, poszukaj pomocy psychologa, nie wstydź się również i nie obawiaj wizyty u psychiatry. Jeśli lekarz uzna to za wskazane, idź na zwolnienie lekarskie - odpoczynek i regeneracja sił zdecydowanie Ci się należy, nie zapominaj również o tym, że zwolnienie lekarskie połączone z orzeczeniem o rozstroju zdrowia spowodowanym mobbingiem będzie kolejnym materiałem obciążającym pracodawcę w postępowaniu sądowym.
Możesz liczyć na pomoc fachowców działających w stowarzyszeniach antymobbingowych (na przykład w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Antymobbingowym OSA). W przypadku tego typu placówek najczęściej możesz również liczyć na wsparcie osób, które były lub są w podobnej sytuacji (stowarzyszenia zwykle prowadzą tak zwane grupy wsparcia).
Rzuć tę robotę w diabły
Nie warto ryzykować utraty zdrowia, a nawet życia dla pracy. Jeśli możesz sobie na to pozwolić - zrezygnuj z pracy w tej firmie. Jeśli odejście z pracy jest w danym momencie niemożliwe - przygotuj się do złożenia wypowiedzenia w niedalekiej przyszłości.
Podnoś swoje kwalifikacje tak, abyś był atrakcyjny na rynku pracy. Aktywnie szukaj pracy i wysyłaj dokumenty aplikacyjne, nie zrażaj się również niepowodzeniami - za którymś razem na pewno się uda.
Jeśli planujesz postępowanie sądowe - pamiętaj o tym, aby w wypowiedzeniu umowy podać jako przyczynę mobbing - tylko w tej sytuacji możesz domagać się zadośćuczynienia od pracodawcy.
Zanim zdecydujesz się na pracę w nowym miejscu, zrób tak zwany "wywiad środowiskowy" - zbierz opinie na temat przestrzegania prawa pracy, atmosfery, kultury organizacyjnej i zarządzania. Pozytywne informacje pozwolą Ci przypuszczać, że w nowej pracy będziesz mógł czuć się bezpiecznie.
Pamiętaj, możesz wygrać z mobbingiem.
Prawo jest po Twojej stronie - chroni Cię konstytucja, kodeks pracy, kodeks cywilny i kodeks karny. A mobber to przestępca. Masz prawo do poszanowania Twojej godności w miejscu pracy...
oprac. : Ewelina Supińska / Kariera.pl