eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

Wynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

2008-11-30 15:26

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w działach księgowości w 2007 r.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w tabeli 14, osoby zatrudnione w firmach z przewagą kapitału polskiego zarabiały średnio o jedną czwartą mniej niż pracownicy w firmach z kapitałem zagranicznym (mediana 4 000 PLN). Wśród najlepiej zarabiających pracowników różnica ta wyniosła 2 620 PLN na korzyść zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego (10 000 PLN wobec 7 380 PLN w firmach z przewagą kapitału polskiego).

Podsumowanie

Zarobki oferowane w przemyśle ciężkim kształtowały się na nieco wyższym poziomie niż pensje wszystkich badanych uczestniczących w IBW. Na zróżnicowanie miały wpływ czynniki związane z firmą, w jakiej zatrudniony był pracownik, takie jak jej wielkość czy rodzaj dominującego kapitału. Także specyfika poszczególnych sektorów skutkowała różnicami w poziomie wynagrodzeń.

Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:

wynagrodzenie podstawowe - stałe składniki wynagrodzenia brutto, tj. płaca zasadnicza określona umową o pracę, ponadto dodatek funkcyjny lub stażowy

wynagrodzenie całkowite - miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i in.

mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3000 PLN, to połowa osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a połowa powyżej 3000 PLN

górny kwartyl - wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 4500 PLN, to 3/4 osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 1/4 powyżej 4500 PLN

dolny kwartyl - wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 1500 PLN, to 1/4 osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 3/4 powyżej 1500 PLN.

pierwszy decyl - wartość, poniżej której mieści się 10% danych. Innymi słowy, jeżeli pierwszy decyl wynosi 1000 PLN, to 1/10 osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 9/10 powyżej 1000 PLN.

dziewiąty decyl - wartość, powyżej której mieści się 10% danych. Innymi słowy, jeżeli dziewiąty decyl wynosi 5000 PLN, to 9/10 osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 1/10 powyżej 5000 PLN.

Już po raz piąty portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z czołowymi portalami przeprowadza Internetowe Badanie Wynagrodzeń. Dzięki wypełnieniu ankiety, już z początkiem przyszłego roku będą Państwo mogli porównać swoje dochody z zarobkami innych. Zapraszamy do udziału w badaniu. .
Przeczytaj także: Płace w Polsce i na świecie Płace w Polsce i na świecie

poprzednia  

1 ... 8 9

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: