eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

Wynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

2008-11-30 15:26

Wynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (22)

Najlepiej zarabiający pracownicy w przemyśle ciężkim (powyżej 8 800 PLN) otrzymywali wynagrodzenie 2,5 razy wyższe niż wysokość mediany. Stanowiło to także 518% wysokości pensji najniżej wynagradzanych pracowników, zarabiających poniżej 1 700 PLN - wynika z Internetowego Badania Wynagrodzeń (IBW).

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w działach księgowości w 2007 r.

Już po raz czwarty portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z pracuj.pl, gazeta.pl, wp.pl, infopraca.pl, jobpilot.pl, bankier.pl przeprowadził Internetowe Badanie Wynagrodzeń (IBW). Jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. Uczestniczyła w nim rekordowa liczba 80008 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 72111 osób. Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników.

Zanim przejdziemy do prezentacji danych pragniemy podkreślić, że podobnie jak w poprzednich latach, w tegorocznym badaniu dominują ludzie młodzi z wykształceniem wyższym. 74,9% badanych ma nie więcej niż 35 lat. Ponadto 62,3% to osoby z wykształceniem wyższym. Na pewno wpływa to na wyniki. Prosimy więc pamiętać, że prezentowane dane dotyczą głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do internetu.

Pragniemy również podkreślić, że prezentując dane liczbowe posługujemy się głównie medianą gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje populację badaną. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 polaków zarabia poniżej średniej co może być przyczyną błędów interpretacyjnych. Mediana natomiast jest wartością dzieląca badaną populację na pół. Jeżeli w tekście nie zaznaczono inaczej, to wartości zawarte w tabelach i wykresach należy traktować jako mediany.

W artykule przedstawiono szczegółowe dane na temat wynagrodzeń w przemyśle ciężkim. Celem artykułu jest zaprezentowanie rozmaitych czynników, które wpływały na wysokość zarobków w tej branży. W tabeli 1 znajdują się dane na temat zróżnicowania wynagrodzenia całkowitego w zależności od zajmowanego stanowiska.
Zarobki w przemyśle ciężkim kształtowały się na poziomie 3 500 PLN. Było one o 17% wyższe niż wynagrodzenie, na jakie mogły liczyć osoby uczestniczące w IBW (mediana 3 000 PLN). Oznacza to także wzrost o 645 PLN w stosunku do zarobków w tej branży w 2005 roku. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie zarobków w całej branży. Najlepiej zarabiający pracownicy w przemyśle ciężkim (powyżej 8 800 PLN) otrzymywali wynagrodzenie 2,5 razy wyższe niż wysokość mediany. Stanowiło to także 518% wysokości pensji najniżej wynagradzanych pracowników, zarabiających poniżej 1 700 PLN. Wynagrodzenie było także zróżnicowane ze względu na zajmowane stanowisko. Zarobki starszych specjalistów (mediana 4 600 PLN) były dwa razy większe niż pensje pracowników szeregowych.
Przeczytaj także: Płace w Polsce i na świecie Płace w Polsce i na świecie

 

1 2 ... 9

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: