Wynagrodzenia w działach księgowości w 2007 r.
2008-11-25 12:24
Przeczytaj także: Wynagrodzenia w działach badań, rozwoju i planowania 2007 r.
Świadczenia dodatkowefot. mat. prasowe
Tabela 3. Odsetek osób otrzymujących określone świadczenia dodatkowe
Dane zawarte w tabeli 3 pokazują również, że odsetek osób otrzymujących określone rodzaje dodatkowych gratyfikacji jest uzależniony od zajmowanego stanowiska. I tak, w przypadku starszych księgowych zdecydowanie najwięcej osób (17,2%) otrzymuje możliwość odbycia szkoleń wybieranych wg własnego uznania. Wśród kierowników i dyrektorów najpopularniejszym bonusem jest natomiast telefon komórkowy - odpowiednio dla 28,2% i 49,4% osób na tych stanowiskach.
Pomiędzy stanowiskami nie widać zbyt dużych różnic w przypadku świadczeń w postaci dodatkowego ubezpieczenia, dofinansowania nauki czy bezpłatnych zajęć rekreacyjno sportowych. Dysproporcje rysują się natomiast w przypadku bonusów takich jak samochód służbowy czy laptop/komputer do osobistego użytku. W tym wypadku zależność jest taka, że im wyższy szczebel w organizacji tym większa liczba osób otrzymuje takie świadczenia.
fot. mat. prasowe
Tabela 4. Wynagrodzenia w działach księgowości w zależności od branży
Uniwersalność zawodu księgowego sprawia, że zatrudniani są oni w firmach działających w każdym obszarze gospodarki. Dlatego też, analizując poziom wynagrodzeń w tym zawodzie wyraźnie widać, że jest on uzależniony od branży (tabela 4). Na wysokie płace księgowi mogą liczyć w firmach działających w przemyśle ciężkim. Połowa z nich zarabia tu bowiem pomiędzy 2 525 PLN a 5 000 PLN. W przeżywającym w ostatnim czasie dynamiczny rozwój budownictwie mediana miesięcznych wynagrodzeń księgowych wynosi 3 400 PLN i jest na poziomie zbliżonym do branży IT (3 300 PLN). Zdecydowanie najgorzej przedstawia się w tym zestawieniu sytuacja osób w działach księgowości zatrudnionych w sektorze publicznym. Mediana ich dochodów wynosi bowiem 2 160 PLN i jest o 39% niższa niż w przemyśle ciężkim. Niewiele lepiej jest w innych zdominowanych przez państwowe podmioty firmach działających w służbie zdrowia (2 284 PLN) oraz nauce i szkolnictwie (2 310 PLN).
oprac. : Arkadiusz Koperek / wynagrodzenia.pl