Wynagrodzenia w działach księgowości w 2007 r.
2008-11-25 12:24
Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite na poszczególnych stanowiskach w 2007 roku © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wynagrodzenia w działach badań, rozwoju i planowania 2007 r.
Już po raz czwarty portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z pracuj.pl, gazeta.pl, wp.pl, infopraca.pl, jobpilot.pl, bankier.pl przeprowadził Internetowe Badanie Wynagrodzeń (IBW). Jest to największe w Polsce pozarządowe badanie płac. Uczestniczyła w nim rekordowa liczba 80008 osób. W obliczeniach uwzględniliśmy dane 72111 osób. Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników.Zanim przejdziemy do prezentacji danych pragniemy podkreślić, że podobnie jak w poprzednich latach, w tegorocznym badaniu dominują ludzie młodzi z wykształceniem wyższym. 74,9% badanych ma nie więcej niż 35 lat. Ponadto 62,3% to osoby z wykształceniem wyższym. Na pewno wpływa to na wyniki. Prosimy więc pamiętać, że prezentowane dane dotyczą głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do Internetu.
Pragniemy również podkreślić, że prezentując dane liczbowe posługujemy się głównie medianą, gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje populację badaną. Z badań GUS wynika bowiem, iż 2/3 polaków zarabia poniżej średniej co może być przyczyną błędów interpretacyjnych. Mediana natomiast jest wartością dzieląca badaną populację na pół. Jeżeli w tekście nie zaznaczono inaczej, to wartości zawarte w tabelach i wykresach należy traktować jako mediany.
Coraz większa ilość nowopowstających w Polsce firm oraz tworzenie wielkich centrów outsourcingowych związanych z księgowością sprawiają, że zawód księgowego staje się w naszym kraju niezwykle popularny. Osoby zatrudnione w tym dziale firmy mają medianę wynagrodzeń w wysokości 2 687 PLN brutto, a więc o 11% mniejszą niż zanotowana dla całego Internetowego Badania Wynagrodzeń 2007. Jednocześnie co 10 osoba zatrudniona w dziale księgowości otrzymuje wynagrodzenie poniżej 1 400 PLN, a dla 25% badanych dochody są wyższe niż 4 150 PLN.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Wynagrodzenia całkowite na poszczególnych stanowiskach w 2007 roku
W porównaniu do 2006 roku mediana wynagrodzeń najmocniej wzrosła w przypadku specjalistów (o 18,2%). U starszych specjalistów wzrost ten był stosunkowo najniższy (o 8,6%).
Z danych przedstawionych w tabeli 1 wynika ponadto, że im wyższe stanowisko tym większa dysproporcja pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi pracownikami. 10% najlepiej opłacanych dyrektorów działów księgowości ma dochody ponad 5-krotnie wyższe niż 10% najniżej zarabiających na tym stanowisku. Na szczeblu pracownika szeregowego różnica ta jest 3,5-krotna.
Coraz istotniejszą funkcję w wynagradzaniu pracowników ma premia. W działach księgowości jej udział w całkowitych dochodach jest uzależniony oczywiście od zajmowanego stanowiska (wykres 1). W przypadku specjalistów i starszych specjalistów premia jest na identycznym poziomie jak zanotowana w całym Internetowym Badaniu Wynagrodzeń 2007 i wynosi 11,6%. Najwyższy jej udział w całkowitym wynagrodzeniu mają kierownicy (12,7%) oraz dyrektorzy/prezesi (13,4%).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Udział premii w wynagrodzeniu całkowitym na poszczególnych stanowiskach
oprac. : Arkadiusz Koperek / wynagrodzenia.pl