eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

Wynagrodzenia w zależności od płci w 2007 roku

2008-09-30 14:05

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w przemyśle ciężkim w 2007 r.

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zależności od stażu na danym stanowisku

Wykres 6. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w zależności od stażu na danym stanowisku

Na wykresie 6 przedstawione są zarobki pracowników w zależności od stażu na danym stanowisku. Widać, że najwyższe wynagrodzenie mężczyzn wynosi 3 832 PLN i osiągnięte zostało przy stażu 2-letnim, choć przy stażu do 8 lat nie zmienia się znacząco, spada jedynie do wysokości 3 700 PLN. Kobiety wynagradzano najlepiej przy stażu 4-8 lat, mediana wynosi 2 700 PLN, jednak wysokości zarobków kobiet nie zmieniają się znacząco, w przeciwieństwie do zarobków panów.

Wynagrodzenia w zależności od rodzaju firmy i pochodzenia kapitału

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym

Wykres 7. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym

Gdy pod uwagę bierzemy rodzaj kapitału firmy, to z analizy danych wykresu 7 wynika, że zdecydowanie, bo o 61% lepiej, zarabiają mężczyźni w firmach z kapitałem zagranicznym. Kobiety w takich firmach zarabiają o 57% lepiej niż w firmach polskich. W obu rodzajach firm mężczyźni zarabiają od 33% do 37% więcej niż kobiety.

fot. mat. prasowe

Wykres 8. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn ze względu na rodzaj firmy

Wykres 8. Mediana wynagrodzeń kobiet i mężczyzn ze względu na rodzaj firmy

Na wykresie 8 widzimy, że zarówno kobiety jak i mężczyźni najlepiej zarabiają, gdy prowadzą własną działalność gospodarczą, jednak tutaj także występuje największa różnica w wysokości wynagrodzeń między kobietami i mężczyznami. Mediana dla pań wynosi 3 500 PLN, dla panów wynosi 5 000 PLN czyli o 43% więcej. Wykres pokazuje także, że najniższe wynagrodzenia otrzymują pracownicy sfery budżetowej lub komunalnej – odpowiednio 2 600 PLN i 2 100 PLN dla mężczyzn i kobiet. W pozostałych przypadkach mężczyźni zarabiają przeciętnie o 35% więcej niż kobiety.

Podsumowanie

Z przedstawionych danych wynika, że nadal istnieją widoczne różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn. Mediana wynagrodzeń mężczyzn wynosi 3 500 PLN i jest wyższa o 39% od mediany płacy kobiet. Panie zarabiają mniej na każdym szczeblu organizacji, przy czym największe różnice widoczne są na stanowiskach kierowniczych. Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn zarabia w najniższych przedziałach płacowych - do 2 000 PLN. Nie zanotowano różnic w dochodach obu płci w dziale public relations oraz transportu i logistyki, także pewne dodatki płacowe oferowane są obu płciom równie często. Mężczyźni mają wyższe dochody niezależnie od wykształcenia, stażu pracy, wielkości i rodzaju firmy, mają także wyższe premie.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: