eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaZmiana pracy: powody i popełniane błędy

Zmiana pracy: powody i popełniane błędy

2008-09-19 13:47

Kiedy należy zdecydować się na zmianę obecnej pracy? Jak zmienić pracę, żeby obecny szef się nie dowiedział i jakich błędów nie popełniać przy poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

Przeczytaj także: Zmiana pracy: zadbaj o bezpieczeństwo

Na rynku pracy liczą się rzetelne i lojalne osoby, które nie zmieniają często pracodawcy. Bardzo źle w CV wygląda długa lista pracodawców i krótkim okresie pracy. Świadczy to, że z jakiś powodów nie jesteśmy pewnym pracownikiem. Oczywiście nie zawsze cała wina za zmianę pracy spada na nas. Jednak w życiu prawie każdego pracownika następuje okres zmian, na które trzeba się solidnie przygotować.

Jakie są najczęstsze powody zmiany pracy:
  • Za niskie wynagrodzenie. Oczekiwania Polaków rosną i dlatego jeśli tylko mamy szansę za tą sama pracę otrzymywać wyższe wynagrodzenie to niewielu się waha i natychmiast zmienia pracodawcę.
  • Małe szanse na dalszy rozwój w starej firmie. Dążenie do robienia kariery oraz zdobywania kolejnych szczebli awansu jest dla wielu podstawowym warunkiem pracy. Satysfakcja z wykonywanej pracy oraz możliwość rozwoju jest ważnym elementem, który często decyduje o zmianie pracy.
  • Zły klimat w pracy. Nieporozumienia z szefostwem lub też konflikty z innymi pracownikami. Niedobra atmosfera pracy odbierają nam chęci do działania, dlatego jeśli nie ma szans na ich poprawienie należy poszukać sobie innego zajęcia. Może nowi ludzie wyzwolą w nas chęci do pracy, wróci optymizm i zaangażowanie.
  • Molestowanie, lobbing, nieuczciwość oraz ogólne złe traktowanie w pracy. Wszystkie te nadużycia powinny prowadzić winowajcę przed sąd, jednak wielu z nas (szczególnie kobiety) woli zmienić pracę i pozbyć się kłopotu. Jedna z tego korzyść - drugi raz będziemy się mieli na baczności.
  • Złe warunki pracy - uciążliwy dojazd, pogarszające się warunki pracy, brak odpowiednich narzędzi do pracy (np. notoryczny brak materiałów eksploatacyjnych w biurze).
  • Totalny brak chęci do dalszego wykonywania obecnego zajęcia, czyli wypalenie zawodowe. Szczególnie dotyka osób, które stresują się swoja pracą oraz tych wszystkich, dla których praca jest przymusem i nie lubią jej wykonywać. Pracuje się oczywiście dla pieniędzy, ale dobrzy gdy wykonywane zajęcie daje nam satysfakcje oraz jest dla nas ciekawe. Idealnie, gdy jest naszą pasją zawodową. W przypadku wypalenia zawodowego jedyną rada jest całkowita zmiana wykonywanego zwodu lub, jeśli to pomoże - długi urlop.
Wina może też leżeć po twojej stronie. Jeśli jesteś osobą niekompetentną, kłótliwą i nie radzisz sobie z powierzonymi zadaniami to możesz się spodziewać, że wkrótce zmienisz pracodawcę.

Najczęściej popełniane błędy przy zmianie pracy.

Zmiana pracy nie oznacza całkowitego zerwania kontaktów ze starym pracodawcą. Nie ma znaczenia jak bardzo byliśmy rozżaleni i źli, musimy zachować zimna krew i do końca starać się o nasz dobry wizerunek.
  1. Nie zostawiać za sobą "spalonych mostów" - od byłego pracodawcy będziemy jeszcze potrzebować wiele rzeczy: referencje, zaświadczenie o pracy itp. Nigdy nie wiadomo co nas czeka w przyszłości i czy nie będziemy musieli wrócić do dawnego zajęcia. Znam przypadki, gdy ktoś trzasnął drzwiami, krzycząc, że nigdy nie wróci do tej pracy a po roku tułania się po różnych firmach wrócił i prosił o zatrudnienie. Dlatego nie niszczmy starych kontaktów. Nawet jeśli rozstajemy się w złej atmosferze zawsze warto na końcu uścisnąć rękę i wspomnieć o dobrych stronach tej pracy. Po czasie mijają złe emocje a pozostają dobre wspomnienia.
  2. Nie narzekajmy na starego pracodawcę, nie użalajmy się nad sobą. Wiele osób zmieniając pracę podaje powód złego szefa. Pamiętaj, że jest to bardzo źle widziane. Nigdy nie narzekaj na byłą pracę. Lepiej przemilcz swoje uwagi powiedz coś dobrego. Skup się na przyszłości i tym, co chcesz osiągnąć. Nowy pracodawca gra w jednej drużynie z twoim starym szefem i prawdopodobnie się z nim utożsamia, nawet go nie znając.
  3. Załatw wszystkie swoje stare i zaległe sprawy. Nie zostawiaj starego pracodawcę z bałaganem w swoim dziale i kłopotami. Przekaż obowiązki nowej osobie. Opinia będzie szła za tobą i nigdy nie wiadomo jakie działania pomogą ci w przyszłej pracy. Ceni się solidne i rzetelne osoby.
Zachowuj się do końca profesjonalnie i pokaż swoja klasę, nawet jeśli z drugiej strony nie będzie to odwzajemnione.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: