Odwołanie do sądu pracy - podstawowe informacje
2008-09-22 14:06
Przeczytaj także: Sprawa w sądzie pracy: pełnomocnictwo procesowe
Pozew
Kiedy skarżący ustali właściwość sądu pracy, nie pozostaje już właściwie nic innego, jak złożenie pozwu. Trzeba tu jednak pamiętać, że musi on zawierać ściśle określone informacje (art. 126 kpc). Są nimi:
- oznaczenie sądu, do którego jest kierowany,
- dane stron oraz ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników (imię i nazwisko lub nazwa, adres zamieszkania lub siedziby),
- oznaczenie rodzaju pisma,
- żądania oraz dowody będące poparciem przytoczonych okoliczności,
- lista załączników oraz
- wartość przedmiotu sporu ( w zaokrągleniu w górę do pełnego złotego).
Nie można oczywiście zapomnieć o podpisaniu pozwu bądź własnoręcznie, bądź to przez pełnomocnika- w ostatnim przypadku do pisma należy również dołączyć pełnomocnictwo. Ponadto pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda.
Co do zasady, pozew powinien być sporządzony na piśmie. Przepisy idą jednak na rękę wnoszącym go pracowników, przewidując dla nich specjalne uprawnienie. A mianowicie, zgodnie z art. 466 kpc, pracownik, który działa bez adwokata lub radcy prawnego, ma prawo zgłosić ustnie do protokołu powództwo oraz treść środków odwoławczych i innych pism procesowych.
Trzeba pamiętać, że pozew zawierający braki formalne sąd bez wątpienia nakaże poprawić lub uzupełnić w terminie 7 dni od otrzymania wezwania w tej sprawie. Jeżeli pracownik nie zastosuje się do wezwania, pismo zostanie mu zwrócone i nie wywoła żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu (art. 130 § 2 kpc).
Pełnomocnictwo
Pełnomocnikiem pracownika może być zarówno adwokat lub radca prawny, jak i (art. 87 § 1 kpc):
- rodzice,
- małżonek,
- rodzeństwo,
- zstępni strony oraz
- osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Ponadto pełnomocnictwa można udzielić również (art. 465 § 1 kpc) przedstawicielowi związku zawodowego, inspektorowi pracy albo pracownikowi, który zatrudniony był w tym samym zakładzie pracy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl