eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWcześniejsza emerytura dla mężczyzn uchwalona

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn uchwalona

2008-04-26 11:05

Nawet 100.000 pracowników już w tym roku może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i odejść z pracy. Jest to skutkiem uchwalonych przez Sejm przepisów o wcześniejszych emeryturach dla mężczyzn.

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn mających 60 lat?

1. Zaczęło się od wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W październiku 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o wcześniejszej emeryturze dla mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat są niezgodne z Konstytucją. Przewidywały one, że mężczyzna, który chce na nią przejść musi:
  • osiągnąć wymagany wiek (60 lat)
  • osiągnąć wymagany okres składkowy i nieskładkowy (25 lat),
  • zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Ostatniego z ww. warunków nie musiały spełnić kobiety. Dla nich jedynymi warunkami by ubiegać się o wcześniejszą emeryturę było osiągnięcie odpowiedniego wieku (55 lat) i okresu składkowego i nieskładkowego (30 lat). Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego przepis, w którym dla przejścia na wcześniejszą emeryturę od kobiet wymaga się tylko osiągnięcia określonego wieku i okresów składkowych i nieskładkowych, a od mężczyzn dodatkowo, aby zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy - jest niezgodny z Konstytucją. Stanowi to bowiem niedozwolone różnicowanie przywilejów emerytalnych kobiet i mężczyzn.

Uznany za niezgodny z Konstytucją przepis miał obowiązywać jeszcze przed 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.

2. Sejm uchwalił zmianę przepisów

Parlament przystąpił do prac nad zmianą przepisów o wcześniejszych emeryturach dla mężczyzn i 28 marca 2008 r. uchwalił zmianę przepisu art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nowelizacją, prawo do wcześniejszej emerytury będzie miał mężczyzna, urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który:
  • osiągnął 60 rok życia i 35 – letni okres składkowy i nieskładkowy albo
  • ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Senat przyjął ustawę bez zastrzeżeń 11 kwietnia 2008 r.

3. Oprócz wieku są też inne warunki

Mimo uzyskania wymaganego wieku oraz lat okresów składkowych i nieskładkowych pracownicy - mężczyźni muszą spełnić jeszcze dwa warunki:
  • ostatnią (przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę), formą zatrudnienia musi być stosunek pracy.
  • w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym musieli pozostawać w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jednak powyższe warunki nie muszą być spełnione, jeśli ubiegający się o wcześniejszą emeryturę mężczyzna wykaże, że pracował na etacie, a więc jako pracownik, przez cały 35–letni okres wymagany do przyznania świadczenia emerytalnego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: