Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn uchwalona
2008-04-26 11:05
Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn mających 60 lat?
1. Zaczęło się od wyroku Trybunału KonstytucyjnegoW październiku 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o wcześniejszej emeryturze dla mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat są niezgodne z Konstytucją. Przewidywały one, że mężczyzna, który chce na nią przejść musi:
- osiągnąć wymagany wiek (60 lat)
- osiągnąć wymagany okres składkowy i nieskładkowy (25 lat),
- zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Uznany za niezgodny z Konstytucją przepis miał obowiązywać jeszcze przed 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.
2. Sejm uchwalił zmianę przepisów
Parlament przystąpił do prac nad zmianą przepisów o wcześniejszych emeryturach dla mężczyzn i 28 marca 2008 r. uchwalił zmianę przepisu art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nowelizacją, prawo do wcześniejszej emerytury będzie miał mężczyzna, urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który:
- osiągnął 60 rok życia i 35 – letni okres składkowy i nieskładkowy albo
- ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
3. Oprócz wieku są też inne warunki
Mimo uzyskania wymaganego wieku oraz lat okresów składkowych i nieskładkowych pracownicy - mężczyźni muszą spełnić jeszcze dwa warunki:
- ostatnią (przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę), formą zatrudnienia musi być stosunek pracy.
- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym musieli pozostawać w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
oprac. : Portal Kadrowy