Rynek pracy specjalistów: dodatki pozapłacowe
2008-04-03 13:44
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Nie wszyscy specjaliści mogą liczyć na podobna pulę dodatków pozapłacowych, co jasno obrazuje poniższy wykres. Zawiera on dane na temat: zwrotu kosztów opieki medycznej, zajęć sportowych oraz refundowania przez pracodawcę posiłków. Najbardziej uprzywilejowani są pod tym względem specjaliści ds. prawnych, PR oraz specjaliści ds. produktu.
fot. mat. prasowe
Rośnie ilość pracowników objętych dodatkowymi programami ubezpieczeń. Jedna piąta specjalistów posiada ubezpieczenie na życie, a 15% - ubezpieczenie od wypadków. Dodatkowa emerytura przysługuje 6% specjalistów, a ubezpieczenie chorobowe – tylko 2%.
Obecnie w polskich przedsiębiorstwach powszechnie spotykany stosunek wynagrodzenia pieniężnego do bonusów pozapłacowych wynosi 95% : 5%. Różnica w porównaniu z innymi krajami „starej Unii Europejskiej” jest o tyle duża, iż w niektórych zachodnich przedsiębiorstwach, stosunek ten kształtuje się na poziomie 50% : 50%. Na zachodzie tak popularne systemy kafeteryjne (obecnie stosowane przez około 25% przedsiębiorstw zachodnich), w Polsce zostały docenione, na razie, przez około 4% firm z kapitałem rodzimym – dla porównania w Stanach Zjednoczonych systemy kafeteryjne zdobyły już 50% zwolenników wśród wszystkich przedsiębiorstw, a w Wielkiej Brytanii – 19%. Stworzenie i wdrożenie systemów kafeteryjnych nie jest proste, to złożony proces, który dodatkowo wymaga ciągłego monitorowania. Niemniej stojąc przed tak dużym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie najlepszych pracowników, proces stworzenia odpowiedniego systemu wynagradzania wydaje się być zabiegiem koniecznym i wartym podjęcia trudu.
fot. mat. prasowe
![Świadczenia pozapłacowe w Polsce [© Scanrail - Fotolia.com] Świadczenia pozapłacowe w Polsce](https://s3.egospodarka.pl/grafika/swiadczenia-pozaplacowe/Swiadczenia-pozaplacowe-w-Polsce-apURW9.jpg)
1 2
oprac. : Advisory Group TEST Human Resources